Pocztówki nie zawsze muszą być urocze i ładne. Udowadnia to Michał Szlaga, fotografik od 12 lat dokumentujący zmiany zachodzące w infrastrukturze terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Artysta wydał właśnie nietypowy katalog swoich prac zatytułowany „Paskudne Pocztówki”.
To nic innego jak zestaw widokówek, które można używać jak klasyczne kartki pocztowe. Tyle że temat ilustracji jest niecodzienny. Autor uwiecznił na zdjęciach destrukcję byłych terenów stoczniowych, co samo w sobie jest doskonałym tematem artystycznym, choć w formie pamiątkowej pocztówki z Gdańska pewnie się nie sprawdzi. Bo każdy zechce zatrzymać ten nietypowy katalog dla siebie. To taka kolekcja dzieł sztuki fotograficznej, którą można zupełnie za darmo mieć w domu.
Dlaczego Szlaga fotografuje niknącą „na naszych oczach” stocznię? Artysta tak odpowiada na to pytanie:
- Kiedy w 2000 roku zaczynałem fotografować stocznię, moje zdjęcia wyrażały naiwny zachwyt nad pięknem zastanego miejsca. Niejeden miłośnik fotografii i stoczni z radością powiesiłby je sobie na ścianie. Jednak wraz ze znacznymi zmianami w tutejszym krajobrazie, których jako „mieszkaniec” siłą rzeczy doświadczałem na co dzień, moje widzenie zaczęło się radykalizować. I tak narodził się cykl „Paskudne Pocztówki”.
Owe pocztówki to efekt prac dokumentacyjnych i interwencyjnych prowadzonych na terenie stoczni w Gdańsku w latach 2007-2012. Projekt stanowi limitowaną serię unikalnych zestawów 16 obrazów fotograficznych ilustrujących destrukcję postindustrialnej architektury i infrastruktury stoczniowej, opatrzonych informacją inwentaryzatorską oraz odautorskim komentarzem artysty.
Złomowanie żurawia
Gdańsk, tereny postoczniowe, 08 czerwca 2011. Dawny wydział K2, pochylnia A1, żuraw w trakcie złomowania. Udźwig: 150t/16t. Producent: KONE Osakeyhtio Helsinki. Rok budowy: 1975. Nr fabryczny: K4690. Numer inwentarzowy: 66.
Michał Szlaga/szlaga.blogspot.com
„Paskudne pocztówki” są częścią wieloletniego projektu o roboczym tytule „Stocznia Gdańska”, polegającego na subiektywnym rejestrowaniu transformacji urbanistycznych, historycznych, społecznych oraz politycznych obejmującym tereny postoczniowe. Na projekt składają się archiwum fotograficzne i filmowe autorstwa Michała Szlagi, wystawy prezentowane w Polsce i zagranicą oraz publikacje.
Jako się rzekło, każdy (o ile się pospieszy) może mieć zestaw „Paskudnych Pocztówek” na własność. Co trzeba zrobić, żeby tak się stało? Wystarczy je zarezerwować dla siebie przez strone internetową Instytutu Sztuki Wyspa i później odebrać zestaw osobiście. Odbiór osobisty jest warunkiem – chodzi o to aby połączyć go ze spacerem po terenach postoczniowych. Instrukcje na www.wyspa.art.pl. Ilość zestawów jest ograniczona.
Zainteresowanych projektem „PP” oraz innymi działaniami Michała Szlagi odsyłam do bloga artysty. Wystarczy kliknąć tutaj.
Rozbiórka XIX-wiecznych stoczniowych budynków mieszkalnych
Gdańsk. ulica Marynarki Polskiej, 25 listopada2011. Rozbiórka zespołu siedmiu budynków mieszkalnych robotników stoczniowych, wzniesionych przez fundację Schichaua pod koniec XIX wieku. Numery inwentarzowe: 177, 179, 181, 183, 185, 187, 189.
Michał Szlaga/szlaga.blogspot.com
Prezentujemy też kilka „Paskudnych Pocztówek” oraz ich opisy. Zdjęcie zamieszczone na stronie głównej autor opisuje tak: Gdańsk, tereny postoczniowe, 25 stycznia 2011. Hala na planie prostokąta o bokach 147 x 39 m, dwunawowa, jednokondygnacyjna, niepodpiwniczona, pozbawiona zdobień. Murowana z cegły ceramicznej, wzmocniona pilastrami. Konstrukcję wsporczą belek podsuwnicowych i dachu stanowią słupy wielogałęziowe kratowe, łączone nitami. Hala zlokalizowana między ulicą Marynarki Polskiej i zakładową ulicą Malarzy. Rozebrana po pożarze w styczniu 2012r. Czas powstania: około 1930r . Numer inwentarzowy: 6B.