– Post często bywa deprecjonowany czy wyśmiewany. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie religie wyznają to pokutne działanie za owocną duchową praktykę. Ten post cielesny jest aktem wyrzeczenia, który angażuje także umysł i ducha – oceniał metropolita Sławoj Leszek Głódź.
W duchu wielkiej wdzięczności za lata posługi ojca świętego Benedykta XVI spotkali się 13 lutego wierni archidiecezji gdańskiej na uroczystej Eucharystii rozpoczynającej Wielki Post. Wraz z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem sprawowali ją abp senior Tadeusz Gocłowski, a także kapłani pracujący w kurii archidiecezjalnej oraz moderatorzy i profesorowie Gdańskiego Seminarium Duchownego. W homilii abp Sławoj Leszek Głódź przypomniał wiernym o duchowej łączności z obrzędami sprawowanymi przez papieża w Bazylice Watykańskiej. – Wielki Post tego roku rozpoczynamy z wiarą i miłością – mówił metropolita, nawiązując do wielkopostnego orędzia Benedykta XVI. – Wiara nie może lekceważyć konkretnych uczynków miłości, sprowadzając ją tylko do ogólnikowego elementu tradycji.
Wiara poprzedza miłość, ale okazuje się autentyczna tylko wtedy, gdy miłość jest jej zwieńczeniem – kontynuował. Wiele miejsca w swoim słowie poświęcił metropolita sprawie postu. – Czy umiemy panować nad sobą? Czy też jesteśmy niewolnikami wła- snych potrzeb? – pytał. Podkreślał też ewangelizacyjny wymiar życia katolików. – Wezwanie „Zmiłuj się nade mną Boże w łaskawości swojej” nie odnosi się tylko do nas samych. To dotyczy naszych rodzin i naszych bliskich. Żyjemy bowiem w czasach, w których można odnieść wrażenie, jakby wszystko było wolno i jakby praktyki należały już tylko do historii, do muzealnych rekwizytów – podkreślał. Arcybiskup odczytał wiernym treść telegramu, jaki prezydium KEP skierowało do ojca św. Benedykta XVI i wezwał do modlitwy w jego intencji.