W tym roku mija 25 lat od wyznaczenia przez Parlament Europejski dnia 22 lutego jako Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw. W Polsce sama idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Od 25 lutego do 2 marca Centrum Interwencji Kryzysowej organizuje w Bursie Gdańskiej we Wrzeszczu dyżury specjalistów. Każda osoba pokrzywdzona przestępstwem będzie mogła zgłosić się do nich po pomoc i poradę. – Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest drogą do uświadomienia ludzi, pokazania im możliwości, wskazania przepisów – mówi Krzysztof Sarzała, dyrektor CIK Gdańsk. – W tym roku ponownie każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę psychologa, prawnika, radcy prawnego, kuratora, komornika, policjanta, funkcjonariusza Straży Granicznej, pracownika socjalnego oraz przedstawiciela rzecznika praw obywatelskich – wylicza.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły zgłaszać się po pomoc do wielu ośrodków na terenie województwa pomorskiego. Więcej na temat sposobów pomocy w najnowszym, 8. numerze "Gdańskiego Gościa".
Lista ośrodków, w których od poniedziałku do piątku będą dyżurowali specjaliści:
– Gdańsk-Wrzeszcz, Bursa Gdańska, ul. Piramowicza 1/2; godz. 15–19 (wszyscy specjaliści).
– Gdynia, Prokuratura Rejonowa, ul. 10 lutego 39; godz. 9–14 (psycholog, prokurator, policjant).
– Starogard Gdański, Urząd Miasta, ul. Gdyńska 6; godz. 11–17 (psycholog, prawnik, policjant).
– Kościerzyna, Kościerski Dom Kultury, ul. Długa 31; pon., śr., czw. 14–18, wt. i pt. 10–18 (psycholog, radca prawny, policjant, rzecznik praw konsumenta, komornik sądowy).
Ponadto policjanci będą dyżurowali w komisariatach:
– Sopot, Komenda Miejska Policji w Sopocie; ul. Armii Krajowej 112A.
– Wejherowo, Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie; ul. Dworcowa 14.
– Kartuzy, Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach; ul. Sambora 41.
– Bytów, Komenda Powiatowa Policji w Bytowie; ul. Styp-Rekowskiego 2.