Nowy numer 19/2022 Archiwum

Co z sanktuarium bł. Jana Pawła II?

‒ To uchwała stricte polityczna, element walki z Kościołem katolickim ‒ mówi Piotr Gierszewski, radny PiS.

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 28 lutego, przyjęto uchwałę w sprawie konsultacji społecznych dotyczących budowy sanktuarium bł. Jana Pawła II na gdańskich Łostowicach. Za przeprowadzeniem konsultacji głosowało 26 radnych. Przeciwnych było 7. Oddano jeden głos wstrzymujący. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, wydał negatywną opinię wobec projektu uchwały.

Konsultacje rozpoczną się 15 kwietnia i potrwają do 16 maja. Wezmą w nich udział mieszkańcy z ulic: Hokejowej, Kielasa, Łuczniczej, Łyżwiarskiej, Narciarskiej, Ofiar Grudnia '70, Olimpijskiej, Piłkarskiej, Podleckiego, Saneczkarskiej, Szermierczej, Tenisowej, Żeglarskiej oraz Wielkopolskiej (budynki od nr 63 wzwyż).

Piotr Gierszewski uważa, że teren objęty konsultacjami jest niewystarczający. ‒ W archidiecezji gdańskiej mamy 24 dekanaty. Parafia pw. bł. Jana Pawła II, w której ma stanąć kościół, znajduje się w dekanacie, do którego należą także dwie wsie ‒ Borkowo i Kowale. Mieszkańcy tych dzielnic nie będą brali udziału w konsultacjach. Dlaczego rzeczywistych uczestników życia parafialnego pozbawia się możliwości podjęcia decyzji, jak ma wyglądać ich przyszła świątynia? ‒ komentuje radny PiS.

Do wszystkich objętych konsultacjami trafią karty z pytaniami, które po wypełnieniu przez ponad miesiąc będzie można składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gdańsku albo w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 4 w Łostowicach. Lokal konsultacyjny będzie otwarty przynajmniej cztery dni w tygodniu, w tym dwukrotnie do 18.30. Ankieta będzie zawierać trzy pytania zamknięte. Dwa będą dotyczyły wysokości kościoła, trzecie ‒ funkcji terenu. W ankiecie znajdzie się także miejsce na swobodną wypowiedź.

Uchwała w sprawie konsultacji dodatkowo zobowiązuje władze miasta do wcześniejszego zorganizowania 21-dniowej kampanii informacyjnej na ich temat. Konsultacje od strony technicznej przeprowadzi specjalny zespół powołany przez prezydenta Gdańska. Wejdą do niego gdańscy radni.

Koszt realizacji konsultacji społecznych to ok. 30 tys. złotych.

Przypomnijmy, że aktualny projekt sanktuarium bł. Jana Pawła II zakłada, że kościół z wieżą będzie mierzył 40,5 m. By te plany mogły dojść do skutku, radni muszą wyrazić zgodę na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, bo ten obecny zezwala na zabudowę niewyższą niż 14 m. Dotychczas takiej zgody nie wyrazili.  

Według Szymona Mosia, radnego PO, do Rady Miasta Gdańska zaczęły zgłaszać się osoby niezadowolone z planowanej inwestycji. ‒ Chcieliśmy zapytać mieszkańców, czy albo w jakim kształcie życzą sobie wybudować kościół ‒ mówi radny PO.

Budowa sanktuarium ma wielu zwolenników. Rada otrzymała listę z niemal 600 podpisami mieszkańców popierających inwestycję. ‒ Aktualny projekt świątyni jest ze wszech miar do przyjęcia, bardzo logiczny i odpowiadający wszystkim wymogom ‒ uważa abp. Sławoj Leszek Głódź.

‒ Konsultacje nie mają charakteru wiążącego, ale głos społeczeństwa będzie istotny. Nie chcemy uzyskać konkretnych odpowiedzi. Naszym pragnieniem jest poznać reprezentatywne stanowisko mieszkańców Łostowic w omawianej kwestii. Nie jesteśmy bolszewikami, jak nazywają nas niektórzy ‒ komentuje S. Moś.

‒ Przyjęta uchwała jest kuriozalna. Godzi w Kościół katolicki. Władze Gdańska są bardzo niekonsekwentne. Zezwoliły na budowę Ergo Areny i stadionu piłkarskiego ‒ potężnych obiektów, które zadłużyły miasto na długie lata. Wówczas nie pytali mieszkańców o ich zdanie w sprawie planowanych inwestycji. Tymczasem w kwestii jednej świątyni arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi kładzie się pod nogi kłody. Według mnie przyjęta uchwała ma wymiar czysto polityczny. Jest elementem walki z Kościołem katolickim w Polsce ‒ uważa Gierszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Kael
  01.03.2013 10:37
  Wlasciwie radni zrobili to, co tak naprawde biskup powinien robic: zapytac wiernych co mysla o potrzebie nowej swiatyni.
  To, ze ma to byc "sanktuarium Jana Pawla II" to wedlug mnie manerw ksiedza biskupa, zeby tym wiernym przed nosem machac, jak Swiatynia Opatrznosci. "Co, takiej swiatyni nie chcecie?"

  Owszem, mozna by pytac caly dekanat, tylko po co, jezeli to parafianie musza ten pomysl biskupa wlasnym sumptem wybudowac. O naruszeniu planu zagospodarowania terenu ze wzgledu na pomysly strony koscielnej nie wspominajac.

  Mam nadzieje, ze wreszcie sytuacja sie unormuje i Kosciol bedzie zachowywal sie jak normalni obywatele musza i powinni.
  Nie chodzi mi tu o gloszenieEwangelii i nauki Kosciola, ale o proste przestrzeganie zasad, obowiazujacych wszystkich, czyli prawa kraju, w ktorym Kosciol dziala.

  Bo jak maja funkcjonowac gminy, kiedy dowiaduja sie, ze teren do nich nalezacy ktos oddal Kosciolowi bez prawa odwolania (na szczescie to juz minelo), albo gdy Kosciol zachowuje sie tak, jak gdyby kazdy teren w jego posiadaniu byl terenem eksterytorialnym, na ktorym prawo polskie nie obowiazuje. Bo wieza musi byc wysoka.
  doceń 1
 • gr3
  03.03.2013 18:50
  gr3
  Protestujący przeciw budowie kościoła wg projektu wybranego przez biskupa, podnoszą głównie problem wysokości wieży. Miałaby ona jakoby niebo przysłaniać... Wg mnie to absurd. Często bywam w tej okolicy. Kościół będzie od strony północnej i znacznie poniżej bloków. Kościół wg alternatywnego projektu, o mniejszej wysokości, wyglądałby koszmarnie. Przypomina w nim raczej obiekt sportowy czy centrum handlowe. Kościół znajdzie się w przestrzeni, którą na co dzień będę oglądał, mijał, przebywał w okolicy i też chciałbym mieć coś do powiedzenia w tej sprawie. Mieszkam w Kowalach, czyli niemal o krok od miejsca gdzie ma powstać sanktuarium.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama