To już piąta moneta z serii „Polskie okręty”. Jej premiera nastąpi 16 marca. W najbliższą sobotę w Gdyni nie zabraknie innych atrakcji, bo będzie to Dzień Morski. Uroczystości „wodowania” monety rozpocznie się o 9.30 na nabrzeżu Pomorskim.
Jak zdobyć nową dwuzłotówkę? Wystarczy zjawić się w godz. 10.00-16.00 przy stanowisku Narodowego Banku Polskiego na Nabrzeżu Pomorskim. Oprócz monety każdy kolekcjoner otrzyma okolicznościową pocztówkę oraz pieczęć okrętową, nawiązujące do kutra rakietowego ORP „Gdynia” oraz miasta Gdynia. Pocztówki i pieczęć będą dostępne w czterech miejscach: w Muzeum Marynarki Wojennej, na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica”, w Centrum Gemini podczas giełdy morskiej oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej.
Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości „wodowania” monety odbędzie się nietypowy konkurs na plaży miejskiej w Gdyni. Około godziny 08:00 morze wyrzuci na brzeg butelki, w których będą specjalne listy. Butelki będą oznakowane logiem pt. „Wodowanie monety”. Szczęśliwi znalazcy tych butelek będą mogli następnie zgłosić się po odbiór nagród-niespodzianek w Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni (ul. 10 lutego 24).
Ale w Gdyni warto spędzić całą sobotę. W programie m. in.:konkursy terenowe w przestrzeni miejskiej - „poszukiwanie zaginionych monet"; bezpłatne wejście do Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni; Giełda Morska w Centrum Gemini (ul. Waszyngtona 21) - spotkania kolekcjonerów marynistyki, pamiątek morskich i gdyńskich, pocztówek, fotografii, shiploverów; od godz .11.00-17.00 - zwiedzanie okrętów (bezpłatne) ORP „Błyskawicy" oraz ORP „Piorun"; - godz. 11.00 - otwarcie wystawy fotograficznej pt. „95 lat odtworzenia Marynarki Wojennej" w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24); - godz. 11.15-12.30 - spacer z przewodnikiem szlakiem Legendy Morskiej Gdyni, z udziałem postaci historycznych (start sprzed Miejskiej Informacji); - godz. 18.00-20.00 - Wieczór Filmowy w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", w tym pokaz filmu przedwojennego „Rapsodia Bałtyku", wstęp wolny.
Dziś historię ORP „Gdynia” możemy oceniać jako jeden z epizodów peerelowskiej propagandy militarnej i marzeń o potędze wojskowej. Jednostka była zbudowana w Rybińsku na terenie ówczesnego ZSRR w latach 60. minionego stulecia. Do służby wprowadzona został w tajemnicy. Tajemnica była tak mocno strzeżona, że okręt nie miał nawet matki chrzestnej.