Nowy numer 27/2022 Archiwum

Okienka na świat

‒ Ważne jest, aby proces odkrywania i uczenia szacunku dla inności rozpocząć od najmłodszych lat ‒ mówi Monika Bąkowska-Łajming z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

W NCK 26 marca odbyły się warsztaty edukacyjne dla najmłodszych poświęcone kulturze arabskiej pt. „Arabia i sen Maharadży”. Zajęcia wpisują się w cykl spotkań dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat pt. „Okienka na świat”, które są częścią programu edukacyjnego Festiwalu Kultur Świata.

‒ Festiwal, organizowany od wielu lat, propaguje dialog międzykulturowy. Stanowi przestrzeń dla artystów z różnych rejonów świata. Pragniemy poprzez festiwal aktywizować społeczność lokalną i zachęcać do samodzielnego odkrywania bogactwa tkwiącego w różnorodności kultur świata ‒ wyjaśnia M. Bąkowska-Łajming.

W trakcie warsztatów „Arabia i sen Maharadży” dzieci podążyły szlakami kupców, zwiedzając południowe wybrzeża Morza Śródziemnego ‒ od Yerushalaim, przez Al-Iskandrija do Marakusz. Poznawały arabskie cyfry, kaligrafię i ornamentykę. Tańczący derwisze, karawany i wyrastające z rudych piasków minarety otworzyły przed najmłodszymi wrota do egzotycznego świata.

‒ Polska jest krajem wyraźnie monokulturowym. Jednak dzięki procesom związanym z otwarciem małego ruchu granicznego, a także rosnącą globalizacją świata nieuchronnie zmierzamy ku temu, aby stać się „społeczeństwem jednego świata”. W tym kontekście ważne jest wzajemne poznawanie się i ciągłe sięganie do wspólnego dziedzictwa kulturowego ‒ uważa M. Bąkowska‒Łajming.

Koordynatorem projektu „Okienka na świat” jest Agnieszka Cichocka.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama