Nowy numer 25/2022 Archiwum

Arcybiskup Głódź odpowiedział mediom

Podczas uroczystej Mszy św. Krzyżma w katedrze oliwskiej, ks. inf. Stanisław Bogdanowicz odczytał następujące oświadczenie metropolity.

Gdańsk-Oliwa, 26 marca 2013 r.

OŚWIADCZENIE

1.  Od pięciu lat idziemy wspólną drogą uświęcenia i służby Ludowi Bożemu Archidiecezji Gdańskiej. Służba to także wyzwania. Budujemy razem Królestwo Boże w rzeczywistości, która nam jest dana. Publikacje medialne zapoczątkowane przez Tygodnik „Wprost” (począwszy od dnia 18 marca 2013 r.) podważyły godność urzędu i mojej posługi biskupiej w Archidiecezji Gdańskiej. Dlatego czuję się w obowiązku podzielić się z duchowieństwem Archidiecezji pasterskim odczuciem tej sytuacji.

2.  Trudno zaprzeczyć, że sprawa dotyczy mnie osobiście. Zostałem przesadnie pomówiony i to w sposób, który nie odpowiada relacjom wewnątrzkościelnym. Każdy ma swoje słabości. Ale myślę, że wszyscy musimy też mieć świadomość, że wielka krzywda została wyrządzona przede wszystkim Kościołowi i Archidiecezji Gdańskiej. Odnawiamy dziś przyrzeczenia Kapłańskie. Czynię to i ja, znając swoją małość i grzeszność przed Bogiem. Mam nadzieję, że taką samą świadomość mają i ci, którzy wybrali tę niewłaściwą drogę.

3.  Wiele wskazuje, że pomagali w tym niektórzy z naszych kapłanów. Niestety szukali oni rozwiązań poza praktyką właściwą Kościołowi. Wybrali sposób najgorszy z możliwych – samozwańczy sąd na łamach prasy. Nie rzucę kamieniem, bo wiem co o tym powiedział nasz Pan Jezus Chrystus. Przebaczam i proszę o to samo jeśli ktoś uważa, że moim postępowaniem go skrzywdziłem! Wszyscy jesteśmy dłużnikami Bożego Miłosierdzia.

4.  Z otwartą przyłbicą staję przy Was Kapłani. Wiedzcie, że o całości sprawy poinformowałem osobiście Nuncjaturę Apostolską w Polsce, która jest organem Stolicy Apostolskiej. Jestem gotów na dialog z Wami. Jeśli ktoś z różnych powodów nie chce lub uważa, że nie może tej drogi dialogu podjąć tu w Gdańsku, to wskazuję inną drogę kościelną. Nuncjusz Apostolski potwierdził mi, iż jest on gotów przyjąć i ocenić wraz ze zwierzchnimi kompetentnymi władzami kościelnymi każdą Waszą uwagę, skargę czy zarzut. Możecie to zrobić osobiście, czy też na piśmie. Od naszego dialogu tutaj w Archidiecezji i od decyzji kompetentnej władzy zwierzchniej, nie zaś od samosądów, zależy droga naszego wspólnego posługiwania. W tym duchu się modlę i o modlitwę proszę Was i wszystkich ludzi dobrej woli.

+Sławoj  Leszek  Głódź

Arcybiskup Metropolita Gdański

Oświadczenia Arcybiskupa odczytał ks. inf. Stanisław Bogdanowicz   Oświadczenia Arcybiskupa odczytał ks. inf. Stanisław Bogdanowicz
ks. Rafał Starkowicz/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Andrzej
  30.03.2013 23:40
  Życzę wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! Miłość i pokój niech zagości w sercach szczególnie tych co sądzą, oceniają, wytykają innych zapominając o sobie. Intencją jest zawsze ta sama a objawiła się prawie natychmiast po konklawe. Jeszcze dym nad kaplicą Sykstyńska się nie rozwiał a dobrze poinformowani ocenili i obwieścili stare występki nowego papieża. Tym co się na to nabierają życzę spokoju bo ci którzy mącą aktywni są też na "Wierze".
  doceń 6
 • ED
  02.04.2013 11:26
  Staję przez chwilę na miejscu kapłanów, którzy ślubowali posłuszeństwo biskupowi i zakładam, że incydenty grzesznego i gorszącego zachowania miały miejsce. Jak kapłani mogą się wówczas bronić?
  Nie wyobrażam sobie skali zranienia w ich sercach. To przekracza doświadczenie zdrady.
  W liści Ks Biskupa nie znajduję wyznania grzechu i przeproszenia za niego. Skoro grzech był publiczny i jest się osoba publiczną, to takie są konsekwencje.
  Zdaje się, że postawa Ks.Biskupa z Warszawy, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwym była właściwsza. Mimo ludzkiej słabości... GDZIE ODWAGA, SKORO LIST CZYTA KTOŚ INNY!
  Przeprosił za zło, poddał się każdej karze i z wielka pokorą przyjął atak mediów.
  BŁĘDEM KOŚCIOŁA JEST "ZAMIATANIE POD DYWAN".
  Znam historię młodego kapłana, który przechodzi depresje patrząc na to co dzieję się w parafii, do której przyszedł. Wielkie zło i niemoralne prowadzenie się Proboszcza były od kilkunastu lat zgłaszane do Kurii Krakowskiej przez parafian. I młody Kapłan spotkał się z Biskupem. Minęło kolejne pół roku i wszystko bez zmian... Kapłan traci sens powołania, ludzie prawie nie chodzą do macierzystej parafii.
  doceń 6
 • agnostos
  02.04.2013 12:06
  agnostos
  1. Krytykowanie zachowań osoby zasiadającej na urzędzie w żadnej mierze nie podważa godności tego urzędu. Wprost przeciwnie, powinno być uznane za próbę obrony rangi tego urzędu.
  2. „Przesadne pomówienie” w okoliczności braku jakichkolwiek dementi w odniesieniu do postawionych zarzutów oznacza przyznanie się do nich w całej rozciągłości. „Przesadne” może dotyczyć tylko formy, co nie sięga meritum sprawy. Fakty są faktami, niezależnie od tego jakimi słowami i gdzie zostały przedstawione.
  3. Wyznanie swojej „małości i grzeszności” w tłumie innych kapłanów, nie spełnia warunku przeprosin za indywidualne, znane publicznie postępki urzędnika jakim jest biskup.
  4. Propozycja dialogu jest w zaistniałych okolicznościach co najmniej dziwna. Fakty wyszły na światło dzienne i po prostu trzeba się do nich odnieść. Biskup nie jest osobą prywatną, piastowany urząd go do czegoś zobowiązuje. Dialog w tej sytuacji wygląda na rodzaj targu o dotychczasowy wizerunek.
  doceń 11
 • mrozjan
  02.04.2013 13:13
  Mam taką małą nadzieję , że słowa abp. " że wielka krzywda została wyrządzona przede wszystkim Kościołowi i Archidiecezji Gdańskiej"
  odnoszą się do tego co zrobił i robi abp. Głódź.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama