Nowy numer 38/2021 Archiwum

Muzyka Kilara w Oliwie

W sobotni wieczór 6 kwietnia w Katedrze Oliwskiej zabrzmiały utwory religijne Wojciecha Kilara, znamienitego polskiego kompozytora.

„Exodus” i „Victoria” na chór mieszany i orkiestrę oraz „Angelus” na sopran, chór mieszany i orkiestrę przyciągnęły do katedry oliwskiej setki mieszkańców Trójmiasta. Nad organizacją wydarzenia czuwała Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki. Pod batutą dyrygenta Zygmunta Rycherta, wystąpili: Anna Fabrello - sopran, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Chór Uczelniany Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Chór Męski Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki oraz Chór Żeński "Gaudium per Canto" Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki.

Patronat honorowy nad koncertem objął Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź.

Dzieło „Exodus” nawiązuje do Biblijnej Księgi Wyjścia. Jego mottem stały się biblijne słowa pieśni: "Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Jahwe, bo swą potęgę okazał...", którą po przejściu przez Morze Czerwone intonuje lud Izraela.

„Victoria” powstała dla uczczenia drugiej wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce i w Jego obecności zabrzmiało po raz pierwszy 20 czerwca 1983 roku, w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

„Angelus” do tekstu Pozdrowienia Anielskiego napisany został z myślą o klasztorze Jasnogórskim i uroczystości otwarcia po konserwacji tamtejszego Ołtarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama