Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Studenci dzieciom przejdź do galerii

– Już po raz 3 jesteśmy świadkami tej inicjatywy studentów, którzy sami zaproponowali, ze chcą coś zrobić dla hospicjum, a zwłaszcza dla chorych dzieci – mówił obecny na koncercie ks. Jędrzej Orłowski, dyrektor gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

– Ci młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że dzieci, które są pod opieką hospicjum, wymagają troski nie tylko państwa, kościoła czy wolontariuszy, ale każdego człowieka. W studentach trójmiejskich uczelni drzemie wielkie dobro, empatia i wrażliwość wobec chorych i cierpiących – kontynuował ks. Jędrzej.

W niedzielę 7 kwietnia w klubie Politechniki Gdańskiej "Kwadratowa" odbył się III Studencki Koncert Charytatywny, wpisany w 11. Kampanię Pola Nadziei. – Do organizacji koncertu zapraszamy ludzi zewsząd. Nie trzeba być katolikiem, żeby wziąć w tym udział. Chcemy pomagać z serca. Każdy, jak chce, może pomóc – mówi Paweł Śpica, jeden z organizatorów akcji. Na scenie, całkowicie za darmo, wystąpiło wielu artystów z Trójmiasta i nie tylko, m.in. Piotr Lisiecki, Mariusz Poświątny, Cotton Wing, W Gorącej Wodzie Kompani oraz Marcin Spenner & BIBa, których koncert zwieńczył imprezę. – Idea koncertu zrodziła się w 2011 roku na wydziale budownictwa PG. Studenci chcieli pomóc swojej koleżance chorej na raka. Jej rodzice stwierdzili, że stać ich na leczenie córki, ale podpowiedzieli, że można przecież wesprzeć inne chore dzieci – opowiada Paweł Śpica.

Wstęp na koncert był wolny. Każdy z uczestników imprezy mógł wspomóc dzieci przebywające w hospicjum poprzez udział w odbywających się równolegle aukcjach i loteriach oraz przez zakup przygotowanych przez studentów ciast. Samorząd Studentów PG opłacił akustyka oraz  wynajem sali. Natomiast Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator" zajęło się reklamą i opłaciło dojazd artystów spoza Gdańska. Akcję wsparły również: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Przymorza, Zakład Poprawczy z Oliwy, cukiernie, instytucje kultury i prywatne przedsiębiorstwa. Koncert po raz trzeci odbył się w ramach Fundacji Hospicyjnej. – Mamy sporo darczyńców i to cieszy – dodaje organizator. – W zeszłym roku zebraliśmy ponad 6 tys. zł. To nie są jakieś wielkie kwoty, ale takim drugim celem naszej akcji jest także szerzenie całej idei hospicyjnej. Być może zachęci ona studentów do włączenia się w ruch wolontariacki – kontynuuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama