Filmowe „Echa Katynia”

Tegoroczny przegląd filmowy „Echa Katynia” odbędzie się po raz pierwszy w kilku miastach Polski równocześnie. Jednym z tych miast jest Gdynia. Dokumenty poświęcone Zbrodni Katyńskiej i innym zbrodniom popełnionym przez reżimy totalitarne XX wieku będzie można obejrzeć w najbliższy czwartek (11 kwietnia) w gdyńskim Klubie Filmowym przy ul. Waszyngtona 1. Pokazy rozpoczynają się o godz. 17.00.

W Gdyni zaplanowano projekcje trzech filmów poświęconych zbrodni w Piaśnicy, tzw. obławie augustowskiej i Zbrodni Katyńskiej.
 
W programie:
 
„Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy"
reżyseria: Mirosław Krzyszkowski, Dariusz Walusiak
produkcja: Bogdan Wasztyl
szczegóły: Polska, 2011, 40 min.

Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich dokonanych na Pomorzu w czasach II wojny światowej.

„A very polish secret / A może tego nie wolno mówić..."
reżyseria: Jacek Petrycki
szczegóły: Polska, Wielka Brytania, 1988, 40 min.

Nakręcony w drugim obiegu w latach 80. obraz, opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 roku w czasie tzw. obławy augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.
 
„Zbrodnia Katyńska"
reżyseria: Maciej Sieński
szczegóły: Polska, 1991, 40 min.

Jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne. Autor w przejrzysty sposób przedstawił kontekst historyczny zbrodni.
 
Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze potwierdzenie obecności pod numerem telefonu: 58 669 05 36. Przegląd jest skierowany do widzów, którzy ukończyli 14 rok życia.

« 1 »