Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tajemnica lasów Piaśnicy

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Klub Filmowy DKF Żyrafa w Gdyni 11 kwietnia zapraszają na bezpłatne projekcje filmów dokumentalnych poświęconych zbrodni w Piaśnicy, tzw. obławie augustowskiej i Zbrodni Katyńskiej.

Początek pokazu nastąpi o godz. 17.00 w kinie Klubu Filmowego DKF Żyrafa przy ul. Jerzego Waszyngtona 1. Przegląd filmów w Gdyni jest częścią szerszego, ogólnopolskiego projektu pt. „Echa Katynia”.

Pierwszy z zapowiedzianych przez IPN filmów to „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy”. Został on zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i jest opowieścią o zbrodniach niemieckich dokonanych na Pomorzu w czasach II wojny światowej. Drugi z prezentowanych filmów – „A very polish secret/A może tego nie wolno mówić…” to nakręcony w drugim obiegu w latach 80. obraz opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. w czasie tzw. obławy augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym. Z kolei „Zbrodnia Katyńska” to jeden z pierwszych filmów o Zbrodni Katyńskiej powstałych po upadku systemu komunistycznego w Polsce. W produkcji wykorzystano cenne materiały archiwalne.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze potwierdzenie obecności pod numerem telefonu (58) 669 05 36 bądź mailowo (izabela.brzezinska@ipn.gov.pl). Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama