Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Dlaczego Neptun stracił rękę?

‒ Neptun z fontanny na Długim Targu jest groźnym bogiem mórz, ale i on nie poradził sobie w starciu z wandalem. W grudniu ubiegłego roku nieznany sprawca uszkodził słynną rzeźbę, którą trzeba naprawić przed ponownym uruchomieniem ‒ wyjaśnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego Miasta Gdańska.

Z oględzin przeprowadzonych przez pracowników Gdańskich Melioracji i Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków wynika, że uszkodzenia są poważne. Wygięty został trójząb, uszkodzone mocowanie w przegubie dłoni oraz rurki instalacji fontanny wewnątrz tego fragmentu rzeźby.

‒ Aby naprawić przeciek konieczny jest czasowy demontaż dłoni wraz z trójzębem. Po jej przewiezieniu do specjalistycznego warsztatu określimy jak poważna będzie naprawa i jak długo potrwa ‒ mówi Michał Piotrowski.

Ręka Neptuna uszkodzona przez wandala została zdemontowana i oddana do naprawy 22 kwietnia.

Wcześniej Neptun przeszedł poważny, trwający kilka miesięcy remont na przełomie 2011 i 2012 r. Koszt renowacji wyniósł blisko 1,6 mln zł. Kilka tygodni później los Neptuna znowu był zagrożony gdy tysiące kibiców przybyłych do Gdańska z okazji Euro 2012 świętowały wokół niego zwycięstwa swoich drużyn. Fani piłki kopanej przechodzili przez ogrodzenie, by zawiesić na Neptunie szaliki albo zrobić sobie z nim zdjęcie.

Aktualizacja (23. 04. godz. 13.00): ‒ Z radością informujemy, że ręka Neptuna została już naprawiona i wróciła na swoje miejsce na Fontannie ‒ mówi Michał Piotrowski.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama