Palikot, Siwiec i ONR

- Europa Plus to sojusz chama z alkoholikiem. Mamy nadzieję, że nowe lewicowe ugrupowanie nie odniesie sukcesu politycznego - mówi Jakub Albin, szef Obozu Narodowo-Radykalnego na Pomorzu.

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 23 kwietnia odbyła się konferencja „Europa + - nowe oblicze lewicy?” z udziałem posłów Marka Siwca oraz Janusza Palikota.

- Przyjechaliśmy do Gdańska, by promować nową organizację skupiającą ludzi, którzy są zainteresowani wysadzeniem aktualnej sceny politycznej w powietrze. W pozytywnym sensie (...). Jeśli nie my - to kto? Jeśli nie teraz - to kiedy? Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ci wszyscy, którzy są euroentuzjastami, powinni się skonsolidować i pokazać swoją twarz i determinację - mówił Marek Siwiec, który następnie przedstawił czteropunktowy program nowego ugrupowania.

- Podstawowe pytanie jakie musimy sobie zadać w Polsce brzmi: co zrobić, żeby powstały nowe miejsca pracy w przemyśle? (...). Co zrobić, by doprowadzić do kolejnej fali uprzemysłowienia w Europie? Odpowiedzią jest: głębsza integracja europejska. Jeśli będziemy prowadzili dosyć głupie debaty, które proponuje prawica (...) to będziemy coraz słabsi, a nasze znaczenie na arenie międzynarodowej zmniejszy się. Zdominują nas inne kontynenty takie jak Azja czy Ameryka Południowa - przewiduje Janusz Palikot.

Lider RP zauważył również, że mimo „narastającego w niektórych krajach neofaszyzmu i nacjonalizmu Europa dokonuje w oparciu o pakt fiskalny i unię bankową najgłębszej integracji w swojej historii”. - Wejście Polski do paktu fiskalnego jest krokiem milowym na drodze integracji naszego kraju z pozostałą częścią Europy - zapewnił. 

Na spotkanie, oprócz sympatyków lewicowych działaczy, przyszli także przedstawiciele ruchu narodowego, którzy przygotowali duży transparent „EUROPA 40%” nawiązujący m.in. do alkoholowych ekscesów prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, obecnie lidera Europy Plus.

W czasie swojego wystąpienia Janusz Palikot stwierdził, że receptą na rozwiązanie problemu wysokiego bezrobocia w Polsce nie jest hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. - Pamiętamy jak to się skończyło w 1945 roku? Obozami koncentracyjnymi i zabijaniem ludzi - mówił. Na słowa posła RP narodowcy zareagowali śmiechem i oklaskami. - Ten nerwowy śmiech z prawej górnej części sali jest wyrazem lęku. Ten lęk jest powszechny i niebezpieczny - odpowiedział Palikot.

Narodowcy wzięli udział w debacie, która stanowiła ostatnią część konferencji, zadając liderom Europy Plus merytoryczne pytania. Na koniec pożegnali gości Uniwersytetu Gdańskiego okrzykami: „Tylko idiota głosuje na Palikota”. 

- Poseł Palikot głosi naprawdę okropne hasła, na czele z wyrzeczeniem się państwowości polskiej na rzecz Unii Europejskiej. Polityka RP jest antykatolicka i antypolska. Takie poglądy muszą spotkać się z protestem. Nie podoba nam się także używany przez Palikota wulgarny język. Obraźliwe określenia skierowane pod adresem papieża Franciszka albo naśmiewanie się ze śp. Lecha Kaczyńskiego jest zachowaniem obrzydliwym. Nasza obecność na konferencji miała formę happeningu. Ważne podkreślenia jest to, że ruch narodowy konsoliduje wiele różnych środowisk niezadowolonych z polityki uprawianej przez winiarza z Biłgoraja - komentuje Jakub Albin, szef pomorskiego Obozu Narodowo-Radykalnego.

Według Albina niebezpieczna jest sytuacja, w której „liderom Ruchu Narodowego odmawia się spotkań na uczelniach wyższych, a przedstawiciele lewicy mogą zorganizować konferencję bez żadnego problemu”. - Jednak specjalnie nas to nie dziwi. Wielu wykładowców ideowo wywodzących się z PRL sprzyja dawnym towarzyszom - uważa szef pomorskiego ONR. 

Organizatorem spotkania było Studenckie Koło Naukowe KRATOS

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..