Nowy numer 15/2024 Archiwum

Bliżej Bacha

- To wydarzenie muzyczne wpisało się w trójmiejską tradycję i stanowi doskonały sposób spędzania czasu dla mieszkańców Pomorza, a także turystów - mówi Magdalena Malara, rzecznik prasowy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W kościele pw. św. Mikołaja w Gdańsku 23 kwietnia rozpoczął się cykl koncertów organowych „Bliżej Bacha”. Przy organach zasiadła prof. Irena Wisełka-Cieslar. Organistka ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie organów prof. Jana Kucharskiego. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach interpretacji organowej. Brała udział w prestiżowych festiwalach polskich i zagranicznych. Od 2006 r. jest profesorem sztuk muzycznych. W programie koncertu inaugurującego cykl znalazły się wyłącznie utwory Johanna Sebastiana Bacha, barokowego mistrza kompozycji – jednego z najwybitniejszych artystów w historii muzyki.

Kolejny koncert zaplanowany jest na 7 maja. Oprócz utworów Bacha, publiczność usłyszy także kompozycje innych barokowych i oświeceniowych artystów. W programie m.in. Dietrich Buxtehude, Johann Adam Reincken oraz Johann Pachelbel. Na organach zagra Szilveszter Rostetter. Towarzyszyć mu będzie wiolonczelista, Błażej Goliński.

Koncerty będą odbywać się co tydzień: 14, 21, 28 maja, a także 4 i 11 czerwca. Przeznaczone są dla szerokiej rzeszy miłośników bez ograniczeń wiekowych.  Przy organach zasiądą zarówno bardzo doświadczeni, znani słuchaczom muzycy z Polski i zagranicy, jak również dopiero rozpoczynający swą karierę studenci łódzkiej i gdańskiej Akademii Muzycznej. - Kunszt artystyczny i profesjonalizm wykonawców zapewni przybyłym niesamowite przeżycia duchowe i z pewnością zachęci do wysłuchania pozostałych koncertów. Całości dopełni niesamowita atmosfera gdańskiej Bazyliki św. Mikołaja, wzmacniana czarownym brzmieniem organów - mówi Magdalena Malara.

Cykl „Bliżej Bacha” został dofinansowany przez Miasto Gdańsk. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy