- Postać prymasa Polski Augusta Hlonda jest zbyt mało znana. Jan Paweł II powiedział o nim, że wypełnił wielką misję w historii Kościoła i narodu - mówi Joanna M. Olbert, prezes Akcji Katolickiej w Rumii, współorganizator wydarzenia.
W Sali Obrad Nowego Ratusza w Gdańsku 24 kwietnia odbyła się ogólnopolska konferencja „Per Mariam ad Jesum ‒ Przez Maryję do Jezusa” poświęcona prymasowi Polski Augustowi Hlondowi. Poprzedziła ją Msza św. sprawowana w intencji beatyfikacji kardynała Hlonda.
- Sługa Boży kardynał Hlond zmarł w 1948 r. w czasie zmagań o byt Kościoła. Przed śmiercią wyznaczył nieoczekiwanie na swojego następcę ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Papież Pius XII zgodził się na tę propozycję. Historycy Kościoła podkreślają, że nie byłoby Jana Pawła II bez kardynała Wyszyńskiego. Nie byłoby także prymasa Wyszyńskiego bez kardynała Hlonda. Tę trójkę łączyła wielka i gorliwa maryjność. Prymas Hlond na łożu śmierci powiedział, że „zwycięstwo gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję” - podkreśla J.M. Olbert.
Przed pierwszą prelekcją nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Prymas Polski kard. August Hlond ‒ Bogu i Ojczyźnie”. W kategorii prac multimedialnych I miejsce ex aequo zajęli: Oktawia Kuczera i Miłosz Smoleński. Nagroda za najlepszą młodzieżową pracę pisemną przypadła Angelice Wyrwich. Z kolei Przemysław Przybylski został nagrodzony I miejscem w kategorii dla dorosłych. - Poziom konkursu był bardzo wysoki. Nagrodzone prace są oryginalne i mają szczególną wartość merytoryczną - uważa Joanna M. Olbert.
Konferencję rozpoczął wykład Anny Kołakowskiej pt. „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, przyjdzie przez Maryję. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę – realizacja testamentu Sł. Bożego kard. Augusta Hlonda”. Następnie głos zabrał Stanisław Grzesiek, który opowiedział o dziejach i perspektywach odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu. Na zakończenie zaprezentowane zostały zdjęcia i dokumenty archiwalne dotyczące uroczystości religijnych i patriotycznych z udziałem prymasa Augusta Hlonda.
Patronat nad konkursem i konferencją objął ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.