GN 19/2022 Archiwum

Zmiana warty 3 Maja

Piąta Historyczna Zmiana Warty zostanie przeprowadzona tym razem wyjątkowo w piątek. Powodem jest święto narodowe 3 Maja. Tego dnia zmiana warty odbędzie się w klimacie Pierwszej Rzeczpospolitej.

Historia Gdańska w tamtym okresie to walka o dominację ekonomiczną w regionie. Często w zgodzie z interesami Rzeczpospolitej, ale zdarzało się także miastu występować przeciw polskiemu królowi. Jednak w roku 1734 gdańszczanie stanęli po stronie króla Stanisława Leszczyńskiego, który schronił się za wałami miasta. Niestety, ciężkie oblężenie prowadzone przez oddziały rosyjskie i saskie zakończyło się kapitulacją.

3 maja Garnizon Gdański nawiąże do tych wydarzeń. Widzowie zobaczą, jak wyglądali żołnierze gdańskiej kompanii obywatelskiej oraz jakie stroje nosiły gdańskie mieszczki.

Czy burmistrz przekona mieszczan o konieczności walki w obronie króla i ojczyzny? W jakim języku szkolono gdańskich żołnierzy? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć o 15.00 na placu przed Wieżą Więzienną.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama