Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Z Gdańska do Liberii przejdź do galerii

– Władza w Kościele nie jest królowaniem. Jest służbą. Trzeba innym pomagać, a nigdy panować. To obowiązek, a nie zaszczyt – mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz.

W sobotę 27 kwietnia w katedrze oliwskiej odbyły się święcenia biskupie prał. Mirosława Adamczyka. Głównym konsekratorem był kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski, współkonsekratorami natomiast metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i abp Savio Hon Tai-Fai, sekretarz Kongregacji do Spraw Rozkrzewiania Wiary. W uroczystości wzięli udział także abp senior Tadeusz Gocłowski oraz biskupi ordynariusze diecezji pelplińskiej i toruńskiej: Ryszard Kasyna i Andrzej Suski. Ze Sierra Leone przybył też bp George Biguzzi, który przez ostatnie 25 lat był biskupem diecezji Makeni. Wraz z nimi Eucharystię sprawowało kilkudziesięciu kapłanów.

– Jesteś tu i gościem i domownikiem. Po długiej wędrówce, po 20 latach przybywasz do tak bliskiej ci katedry. Duchowieństwo archidiecezji gdańskiej jest dumne, że twoje kapłaństwo rozpoczęło się w Gdańsku – mówił we wstępie do Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź.

W homilii kard. Nycz ukazał treści zawarte w powołaniu do pasterskiej służby biskupa. – „Pójdziesz dokądkolwiek cię poślę i będziesz mówił cokolwiek Tobie polecę” – przypominał słowa proroka Jeremiasza. – Te słowa odnoszą się do każdego biskupa. Biskup bowiem przyjmuje odpowiedzialność za cały Kościół. Szczególnie odnoszą się do biskupa, którego Kościół posyła do pracy nuncjusza. Jest z tobą Kościół gdański. Są z tobą wierni kościoła gdańskiego. Ale nade wszystko jest z Tobą On. „Nie lękaj się, jestem z Tobą. Wkładam moje słowa w Twoje usta” mówi ciebie Chrystus – zwracał się do konsekrowanego.

Na zakończenie Eucharystii abp Mirosław Adamczyk wyraził swoją wdzięczność względem papieża Benedykta XVI za otrzymany akt nominacji. Mówił także: – Świątobliwości papieżowi Franciszkowi przesyłam poprzez obecnego tutaj przedstawiciela nuncjatury apostolskiej w Warszawie ks. prał. Mirosława Wachowskiego wyrazy mojego synowskiego oddania i posłuszeństwa.

Zwrócił się też do metropolity gdańskiego i abp. seniora: – Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do pasterza Kościoła gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Od momentu ogłoszenia mojej nominacji spotkałem się z jego strony z radością, życzliwością i pomocą. To dzięki dobroci metropolity gdańskiego było możliwe przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Swoje podziękowania adresuję też do abp. Tadeusza Gocłowskiego. To ty, wielebny księże arcybiskupie, wyświęciłeś mnie najpierw na diakona, a potem na kapłana i potem posłałeś mnie na studia. Podczas wszystkich tych lat zawsze mogłem na ciebie liczyć. Niech Pan Bóg zapłaci.

– Jestem księdzem archidiecezji gdańskiej – podkreślał nowo wyświęcony. – Zwracam się więc do każdego z Was, moi bracia w kapłaństwie. Szczególnie do moich kolegów kursowych, dziękując za obecność i modlitwę. Wspomnieć tu także pragnę mojego katechetę, ks. Franciszka Cybulę. Mam szczęście mieć dwóch kuzynów, braci stryjecznych, którzy są kapłanami. Księży kanoników: Mieczysława i Marka, którzy mi podczas tej uroczystości towarzyszą. A tak na co dzień, mimo odległości, zawsze mi pomagają – mówił.

Pod koniec stycznia ojciec święty podjął decyzję, aby mianować prał. Mirosława Adamczyka nowym nuncjuszem w Liberii, Sierra Leone i Gambii. Papież wyniósł go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Otriculum. Abp Mirosław Adamczyk dotychczas pełnił funkcję radcy nuncjatury w Wenezueli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama