Nowy numer 37/2021 Archiwum

Święto biało-czerwonej

Święto Flagi RP popularyzuje wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Na maszt centralny przed Płytą Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni została podniesiona flaga państwowa. W trakcie ceremonii odegrano hymn państwowy, a z przemówieniami okolicznościowymi wystąpili przedstawiciele władz miasta. Dodatkową atrakcją była musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Biel i czerwień stały się symbolami narodowymi 3 maja 1792 r. Wówczas polskie patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Kiedy tuż po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe, czerwień symbolizowała na nich „dostojność i majestat władców polskich”, a biel - „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama