Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nowi mieszkańcy akwarium

Skrzypłocze, brzytewniki, spider craby, przydacznie - słyszeliście o takich zwierzętach? Jeśli nie, to teraz możecie o nich nie tylko posłuchać lub poczytać, ale także zobaczyć je na żywo w gdyńskim akwarium.

Nowi lokatorzy, choć ich pobratymcy na co dzień mieszkają w ciepłych - karaibskich i azjatyckich - morzach, do Gdyni przyjechali z… hurtowni w Holandii.

- Takie są procedury i takie jest źródło pozyskiwania wielu nowych okazów do europejskich akwariów i oceanariów - wyjaśnia Wiesław Zabawa z z sekcji akwarystyki gdyńskiej placówki. - Dzieje się tak dlatego, że na przykład skrzypłocze są gatunkiem ściśle chronionym i ich dostępność jest ograniczona. My mamy teraz 10 tych zwierząt. Są to dość duże, 30-centymetrowe okazy. Jesteśmy jedyną w Polsce placówką, która ma te zwierzęta w hodowli.

Skrzypłocz to żywy przykład tego jak wyglądały zwierzęta 350 milionów lat temu. Bardzo podobne do niego formy znajduje się w osadach pochodzących z Syluru. Ponieważ w jego krwi zamiast hemoglobiny znajduje się hemocyjanina, krew skrzypłocza jest niebieska. Poza kolorem również właściwości skrzypłoczowej krwi są nietuzinkowe - działa bakteriobójczo. Testy z niej służą na przykład do sprawdzania jałowości sond kosmicznych. Mówi się, że angielska nazwa skrzypłoczy atlantic horseshoe crab odnosi się do wyglądu ciała tego zwierzęcia.
Z kolei mieszkające w wodach rafy koralowej brzytewniki swoją nazwę zawdzięczają ułożonym wzdłuż linii brzucha płytkom kostnym. Poruszają się pływając pionowo, głową w dół. Gdy wyczują zagrożenie ustawiają się ostrą krawędzią brzucha w kierunku napastnika.

- A spider craby są bardzo podobne do pająków - mówi Wiesław Zabawa. -  Mają pięć par odnóży, a nie sześć jak pająki, ale ich wygląd jest łudząco podobny. W sezonie migracyjnym potrafią przejść nawet ponad 150 kilometrów po dnie Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Zupełnie osiadły tryb życia prowadzi przydacznia, której ubarwienie zależy od tego, jakiego koloru jednokomórkowe glony ją zamieszkują. Kiedy do muszli małża dostanie się ziarenko piasku, koncentruje się wokół niego masa perłowa tworząc perłę. Niestety, perły tworzone przez zwierzęta z tej rodziny nie mają wartości handlowej.

Wszystkie zwierzęta - i wiele innych niezwykłych gatunków morskich - można zobaczyć w Akwarium, które czynne jest codziennie do godz. 19.00.

« 1 »

Zobacz także

  • do Redakcji
    08.05.2013 19:28
    Jutro w Goręczynie będzie pogrzeb ks. Kosznika, kapłana z powołania (92 lata), a Wy w Gościu ani słowa o nim nie napisaliście! Dla Wasz dawni kapłani diecezji chełmińskiej nie istnieją, a to jest nasza tradycja: Gdyni, Wejherowa...
    Tutaj znajdziecie jego wspomnienia o ks. Wryczy (III część):http://archiwum.radiogdansk.pl/index.php/dokument/41743-pomorze-wraca-do-polski-cykl-dokumentalny-magdaleny-wierczyskiej.html#
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama