Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego

W weekend 11 i 12 maja dwie Kalwarie będą przeżywały Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego. W diecezji gdańskiej do wspólnej modlitwy zaprasza Kalwaria Wejherowska, natomiast w diecezji pelplińskiej - Kalwaria w Wielu.

Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego odbywa się w niedzielę przed Zesłaniem Ducha Świętego. Ponieważ przybywają na niego głównie pielgrzymi z południowych i środkowych Kaszub, nazywany jest "odpustem lądowym". W Jerozolimie Kaszubskiej uroczystości odpustowe rozpoczną się już w piątek po południu wraz z przybyciem pierwszych pielgrzymek i potrwają do niedzielnego popołudnia.

- W piątek 10 maja o godz. 16 przy kaplicy Bożego Grobu nastąpi przywitanie pielgrzymów z Kościerzyny i okolic. Natomiast o godz. 17.45 przy kaplicy Piłata zostaną przywitane pielgrzymki z Kartuz, Przodkowa, Żukowa, Grzybna i okolic. O godz. 20 w kościele klasztornym odbędzie się adoracja relikwii Krzyża Świętego.

- W sobotę 11 maja o godz. 8 odbędzie się Msza św. dla pielgrzymów przybyłych w piątek. O godz. 11 przy kaplicy Piłata nastąpi przywitanie pielgrzymów z Oliwy, Szemuda, Gdyni, Kielna, Koleczkowa i okolic. O godz. 12 natomiast przy kaplicy Trzeciego Upadku Chrystusa zostaną przywitane pielgrzymki z Linii, Strzepcza, Luzina, Sychowa, Zwartowa, Choczewa i okolic. Centralne obchody kalwaryjskie rozpoczną się kazaniami o godz. 14 w kościele klasztornym. Później o godz. 17.30 w kościele Trzech Krzyży zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem o. Borysa Soińskiego, a wieczorem w kościele klasztornym odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu zespołu Art'n'Voices.

- W niedzielę 12 maja o godz. 7 odbędzie się Msza św. dla pielgrzymów. O godz. 8 - Droga Krzyżowa na Kalwarii. O godz. 8.45 nastąpi powitanie pielgrzymów z Nowego Dworu Wejherowskiego, Bolszewa i Gościcina. O godz. 9 w kościele klasztornym zostanie odsłonięta i poświęcona kopia Tablicy Magnificat w języku kaszubskim, której oryginał został zawieszony w Ain Karem w czasie pielgrzymki Kaszubów do Ziemi Świętej. O godz. 9.15 odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła klasztornego na Kalwarię, gdzie o godz. 10 pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby z Łowicza zostanie odprawiona uroczysta Suma odpustowa. Po niej nastąpi pożegnanie pielgrzymów.

Na Kalwarii w Wielu uroczystości odpustowe rozpoczną się w sobotę o 12 i potrwają do niedzieli 19 maja.

- W sobotę 11 maja o godz. 12 naprzeciw Domu Kultury nastąpi przywitanie pielgrzymów, potem o godz. 14 odbędzie się spowiedź św., a o godz. 16 Droga Krzyżowa. Wieczorem o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem MB Pocieszenia, a o godz. 20 nad jeziorem odbędzie się koncert zespołu "Gang Marcela".

- W niedzielę 12 maja o godz. 10.00 pod przewodnictwem bp. Ryszarda Kasyny zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa, po której nastąpi pożegnanie pielgrzymów.

- Od poniedziałku 13 maja do piątku 17 maja o godz. 16 będzie odbywało się czuwanie połączone z nabożeństwem maryjnym przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. O godz. 18 będzie odprawiana Msza św. przed Cudownym Obrazem MB Pocieszenia, którą będzie kończył Apel Jasnogórski.

- W sobotę 18 maja o godz. 10 odbędzie się czuwanie i Msza św. dla dzieci pierwszokomunijnych i rodziców, a o godz. 16 odbędzie się Msza św. i czuwanie wraz z Drogą Światła dla młodzieży.

- W niedzielę 19 maja Msza św. o godz. 10 dla samorządowców, leśników i przedsiębiorców zakończy tygodniowe uroczystości odpustowe w Wielu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama