Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Wejherowskie Wniebowstąpienie przejdź do galerii

- Trzeba mówić o prawdzie nieba. Nie ulegajmy jednak jakimś jego mitycznym obrazom, lansowanym przez ateistyczne ideologie - mówił podczas homilii na kalwaryjskich wzgórzach bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki.

Eucharystia, odprawiona w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, zgromadziła przed kościołem Trzech Krzyży na wejherowskiej Kalwarii tysiące ludzi. Przeszli oni w eucharystycznej procesji z kościoła klasztornego, gdzie uprzednio poświęcono i odsłonięto tablicę z kaszubską wersją hymnu Magnificat. Uroczystościom przewodniczył bp łowicki Andrzej Dziuba.

Na odpust Wniebowstąpienia od trzech i pół wieku pielgrzymują mieszkańcy południowej części Kaszub. Najstarsza, bo już 345. pielgrzymka, przybyła na wejherowskie wzgórza z Oliwy. Najdłuższą, osiemdziesięciokilometrową trasę musieli natomiast przebyć pielgrzymi z Kościerzyny. Na uroczystości obecne były także delegacje samorządowe z Krzysztofem Hildebrandtem, prezydentem Wejherowa na czele. W Eucharystii uczestniczyli też przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu. Wśród nich obecny był krajowy zwierzchnik Zakonu, kmdr Karol Szlenkier.

Bp Andrzej Dziuba w homilii wskazywał na piękno, jakim obdarzony jest człowiek. – Można podać wiele ideologii, które zdają się sugerować, że człowiek to tak jak każde inne stworzenie, kończy swe życie z chwilą śmierci – mówił hierarcha. – Musimy odczytać wielkość i piękno człowieka, tego, który żyje na ziemi, ale jest stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo – podkreślał. Wezwał także do tego, by we współczesnym świecie dowartościować rolę rodziny.– Kochajmy rodziny i czyńmy wszystko, byśmy stali się fundamentem nowych rodzin, które w kolejnych pokoleniach pójdą przez ziemię i będą zwiastować orędzie Jezusa Chrystusa – mówił. – Szanujmy kobiecość i męskość. To jest niezwykle ważny Boży dar. Bo płci nie można grać jako roli. Płeć jest faktem, mimo czasem przeżywanych osobistych dramatów – dodał biskup.

Na zakończenie uroczystości odbyło się pożegnanie pielgrzymek powracających do swoich miejscowości. Towarzyszył mu specyficzny dla duchowości Kaszub gest tzw. pokłonu feretronów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama