Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Polska i Rosja walczą na boisku

- Mały ruch graniczny to nie tylko wahadłowe wycieczki po zakupy i tańszą benzynę. To również unikalne rozgrywki drużyn dziecięcych - mówi Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Turniej o Mistrzostwo Strefy Małego Ruchu Granicznego w Piłce Nożnej dla Dziewcząt i Chłopców trwa od 17 do 18 maja. Rozgrywki odbywają się na boiskach sportowych "Orlik" przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum nr 29. W sportowej rywalizacji biorą udział drużyny dziecięce z Pomorza, Warmii, Mazur i Obwodu Królewieckiego.

Turniej przeznaczony jest dla chłopców i dziewczynek w wieku 10-13 lat. Do zawodów zakwalifikowano 8 drużyn polskich (województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie) i 8 drużyn rosyjskich (Królewiec). Uwieńczeniem imprezy będą mecze rozegrane przez mieszane zespoły polsko-rosyjskie.

- Sport zawsze był inwestycją w przyszłość. Organizując coroczne Mistrzostwa Małego Ruchu Granicznego w piłce nożnej drużyn dziecięcych przyczyniamy się do kształtowania dobrych relacji sąsiedzkich - uważa S. Dębski. - Zeszłoroczny turniej w Giżycku pokazał, że dzieci z Polski i Rosji potrafią wspaniale się bawić, rywalizować, a przede wszystkim dojść do porozumienia nawet, jeśli nie zawsze pozwalają na to umiejętności językowe - dodaje.

CPRDIP inicjuje i wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Szczególny nacisk kładzie na wymianę młodzieży, uznając że brak kontaktów między młodymi ludźmi sprzyja utrwalaniu błędnych stereotypów. Dlatego też jednym ze sztandarowych projektów Centrum skierowanych do najmłodszych są doroczne rozgrywki piłkarskie.

Imprezę organizują wspólnie: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Urząd Miasta Gdańsk, Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Królewcu oraz Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama