Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Polska i Rosja walczą na boisku

- Mały ruch graniczny to nie tylko wahadłowe wycieczki po zakupy i tańszą benzynę. To również unikalne rozgrywki drużyn dziecięcych - mówi Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Turniej o Mistrzostwo Strefy Małego Ruchu Granicznego w Piłce Nożnej dla Dziewcząt i Chłopców trwa od 17 do 18 maja. Rozgrywki odbywają się na boiskach sportowych "Orlik" przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum nr 29. W sportowej rywalizacji biorą udział drużyny dziecięce z Pomorza, Warmii, Mazur i Obwodu Królewieckiego.

Turniej przeznaczony jest dla chłopców i dziewczynek w wieku 10-13 lat. Do zawodów zakwalifikowano 8 drużyn polskich (województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie) i 8 drużyn rosyjskich (Królewiec). Uwieńczeniem imprezy będą mecze rozegrane przez mieszane zespoły polsko-rosyjskie.

- Sport zawsze był inwestycją w przyszłość. Organizując coroczne Mistrzostwa Małego Ruchu Granicznego w piłce nożnej drużyn dziecięcych przyczyniamy się do kształtowania dobrych relacji sąsiedzkich - uważa S. Dębski. - Zeszłoroczny turniej w Giżycku pokazał, że dzieci z Polski i Rosji potrafią wspaniale się bawić, rywalizować, a przede wszystkim dojść do porozumienia nawet, jeśli nie zawsze pozwalają na to umiejętności językowe - dodaje.

CPRDIP inicjuje i wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Szczególny nacisk kładzie na wymianę młodzieży, uznając że brak kontaktów między młodymi ludźmi sprzyja utrwalaniu błędnych stereotypów. Dlatego też jednym ze sztandarowych projektów Centrum skierowanych do najmłodszych są doroczne rozgrywki piłkarskie.

Imprezę organizują wspólnie: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Urząd Miasta Gdańsk, Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Królewcu oraz Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama