Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mamy medal!

- Jestem bardzo zadowolony, że po raz drugi udało mi się stanąć na podium Pucharu Europy - mówi Michał Stasiewicz, zawodnik AZS-AWF Gdańsk.

Polscy chodziarze podczas 10. Pucharu Europy rozegranego 19 maja w Dudincach na Słowacji wywalczyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. W zwycięskim zespole był Michał Stasiewicz, zawodnik z Gdańska. Polaków wyprzedzili Ukraińcy i Rosjanie.

- Trzecie miejsce wywalczyliśmy także dwa lata temu na Pucharze Europy w Portugalii. Po dwóch latach udało nam się powtórzyć ten wynik. To duży sukces - uważa M. Stasiewicz.

W klasyfikacji indywidualnej na dystansie 50 km Grzegorz Sudoł zajął 5. miejsce w czasie 3:46:42. Ósmy był Rafał Sikora z czasem 3:48:14. Michał Stasiewicz z rezultatem 3:57:29 był 18. Łukasz Augustyn nie ukończył konkurencji. Zwyciężył Francuz Yohann Dini z wynikiem 3:41:08 (najlepszy czas na świecie), przed Rosjanami Michaiłem Ryżowem 3:44:42 i Iwanem Noskowem 3:45:32.

Michał Stasiewicz urodził się 28 września 1988 r. w Gdyni. Od kilkunastu lat mieszka i trenuje w Gdańsku. W 2008 r. zajął 2. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski na 20 km. W 2011 r. wraz z polską drużyną stanął na trzecim stopniu podium Pucharu Europy w Portugalii. Przed kilkoma miesiącami wywalczył srebrny medal na Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec (50 km) osiągając wynik lepszy od minimum PZLA na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Stasiewicz jest także złotym medalistą Mistrzostw Świata Amatorów w Nordic Walking.