Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Świętość, która wyznacza drogę

We wtorek 21 maja w wejherowskim Pałacu Przebendowskich, w którym mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, odbyła się konferencja naukowa w ramach finisażu wystawy "Święci Kaszub".

Prelegentami byli m.in. bp dr hab. Wiesław Śmigiel, ks. kan. dr Wiesław Mazurowski, oraz ks. Jan Flisikowski. Konferencja stanowiła niejako podsumowanie historii kaszubskiej duchowości. Refleksja nad dorobkiem duchowym Kaszub objęła zarówno tematykę kultu Bożego w sanktuariach regionu, jak i przedstawienie wybitnych postaci, które wpłynęły na rozwój i ukierunkowanie życia duchowego jego mieszkańców. Wiele uwagi poświęcono kapłanom diecezjalnym, którzy ponieśli śmierć męczeńską na Kaszubach w czasie II wojny światowej. Postać Sługi Bożego bp. Konstantyna Dominika przybliżyli zgromadzonym ks. dr Krzysztof Koch, który przedstawił jego drogę do świętości. Postawę biskupa, który łączył wierność tradycji z otwartością na przemiany zachodzące w świecie przedstawił ks. prał. dr Piotr Tisler, postulator generalny w procesie beatyfikacyjnym prześladowanego przez hitlerowców biskupa.

W konferencji można odnaleźć także ocenę obecnego stanu kaszubskiej duchowości a także prognozy na przyszłość. Bp Wiesław Śmigiel podjął refleksję pastoralną nad niedawną Pielgrzymką Kaszubów do Ziemi Świętej. Ks. Jan Flisikowski przedstawił natomiast plany na przyszłość Sanktuarium Kalwaryjskiego w Wielu.

W ramach finisażu odbył się także koncert chóru Discantus oraz połączonych kapel zespołów "Zaboracy z Czyczków", "Kaszuby" z Wiela i Karsina.

"Święci Kaszub" to tytuł wystawy otwartej w marcu w wejherowskim Muzeum. Ekspozycja przybliża życie i działalność duchownych, którzy ponieśli męczeńską śmierć podczas II wojny światowej. Jak podkreślają organizatorzy, ideą wystawy jest nie tylko uczczenie pamięci zamordowanych, ale także wskazanie młodemu pokoleniu wzorców godnych naśladowania. Pamiątki gromadzono odwiedzając parafie i rodziny sług bożych i błogosławionych z całego Pomorza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama