- Wiele dzieci czeka na swoją szansę, na ciepło, na miłość, na dom - mówi Agnieszka Niedałtowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
MOPS w Sopocie już od 10 lat organizuje obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz kampanię "Podaruj dziecku serce - zostań rodziną zastępczą!". - Poszukujemy osób, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą i zachęcamy do podjęcia tej pięknej misji. 26 maja w sopockich kościołach będziemy informować za pomocą plakatów, ulotek oraz komunikatów o idei rodzicielstwa zastępczego - wyjaśnia A. Niedałtowska.
Rodziny zastępcze mogą liczyć na wiele form pomocy ze strony MOPS-u. Wsparcia udzielają m.in. specjaliści ds. rodziny, pracownicy socjalni, pedagodzy, psycholodzy i prawnicy. Rodzice zastępczy mogą ponadto uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach oraz grupach wsparcia, a także otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego dziecka.
- Pragniemy promować ideę rodzin zastępczych i zachęcać wszystkich do podjęcia tej wspaniałej, ale też trudnej misji. Szczególnie teraz, po tragicznym przypadku śmierci dzieci w rodzinie zastępczej z Pucka, ważne jest budowanie dobrej atmosfery, pełnej akceptacji i społecznej przychylności dla zastępczego rodzicielstwa - uważa A. Niedałtowska.
Aby zostać rodzicem zastępczym należy przede wszystkim:
- Żeby zostać rodzicem zastępczym trzeba również przejść testy psychologiczne i specjalne szkolenie. Rodzice zastępczy muszą także zaspokajać indywidualne potrzeby dzieci - otaczać je miłością i zapewniać im poczucie bezpieczeństwa. Każda rodzina jest pod nadzorem ośrodka pomocy społecznej - uzupełnia Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej MOPS w Sopocie.
Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą mogą zgłosić się do Działu Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS-u, tel. 58 555-10-22, dpz@mopssopot.pl.
Więcej na temat rodzicielstwa zastępczego w 21. numerze "Gościa Niedzielnego"