Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Podaruj dziecku serce

- Wiele dzieci czeka na swoją szansę, na ciepło, na miłość, na dom - mówi Agnieszka Niedałtowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

MOPS w Sopocie już od 10 lat organizuje obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego oraz kampanię "Podaruj dziecku serce - zostań rodziną zastępczą!". - Poszukujemy osób, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą i zachęcamy do podjęcia tej pięknej misji. 26 maja w sopockich kościołach będziemy informować za pomocą plakatów, ulotek oraz komunikatów o idei rodzicielstwa zastępczego - wyjaśnia A. Niedałtowska.

Rodziny zastępcze mogą liczyć na wiele form pomocy ze strony MOPS-u. Wsparcia udzielają m.in. specjaliści ds. rodziny, pracownicy socjalni, pedagodzy, psycholodzy i prawnicy. Rodzice zastępczy mogą ponadto uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach oraz grupach wsparcia, a także otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci. Dla rodzin zastępczych przewidziana jest ustawowa comiesięczna pomoc pieniężna na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego dziecka.

- Pragniemy promować ideę rodzin zastępczych i zachęcać wszystkich do podjęcia tej wspaniałej, ale też trudnej misji. Szczególnie teraz, po tragicznym przypadku śmierci dzieci w rodzinie zastępczej z Pucka, ważne jest budowanie dobrej atmosfery, pełnej akceptacji i społecznej przychylności dla zastępczego rodzicielstwa - uważa A. Niedałtowska.

Aby zostać rodzicem zastępczym należy przede wszystkim:

  • dawać rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej
  • mieć stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich
  • nie być pozbawionym władzy rodzicielskiej
  • mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania
  • nie być chorym na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim

- Żeby zostać rodzicem zastępczym trzeba również przejść testy psychologiczne i specjalne szkolenie. Rodzice zastępczy muszą także zaspokajać indywidualne potrzeby dzieci - otaczać je miłością i zapewniać im poczucie bezpieczeństwa. Każda rodzina jest pod nadzorem ośrodka pomocy społecznej - uzupełnia Urszula Szymańska, kierownik Działu Pieczy Zastępczej MOPS w Sopocie.  

Osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą mogą zgłosić się do Działu Pieczy Zastępczej sopockiego MOPS-u, tel. 58 555-10-22, dpz@mopssopot.pl.

Więcej na temat rodzicielstwa zastępczego w 21. numerze "Gościa Niedzielnego"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama