Nowy numer 37/2021 Archiwum

Dobra Matka i Wspomożycielka

Dekretem metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia kościół w Rumi został ustanowiony sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

Dekret odczytał ks. Andrzej Penke, wikariusz biskupi ds. Kancelarii Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego. – Niech to sanktuarium stanie się na ziemi gdańskiej nowym miejscem kultu naszej Matki i niech jednoczy wokół Jej Syna, byśmy coraz bardziej kierowali się w relacjach międzyludzkich miłością i uświadamiali sobie, jak bardzo każdy człowiek potrzebuje orędownictwa Chrystusowej Matki. Dniami świątecznymi pozwalającymi skorzystać z odpustu zupełnego w sanktuarium, będą: odpustowa uroczystość ku czci NMP Wspomożenia Wiernych i dzień koronacji wizerunku Matki Przenajświętszej, znajdującego się w rumskim kościele, 12 października – zacytował przesłanie metropolity ks. Penke.

Uroczystość ogłoszenia dekretu odbyła się 24 maja. We Mszy św., którą koncelebrował ks. Marek Chrzan SDB,  radca Generalnego Towarzystwa św. Franciszka Salezego, i przedstawiciel ks. Pascuala Chaveza, przełożonego towarzystwa, uczestniczyły setki mieszkańców Rumi. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta i lokalnego samorządu. Ksiądz Chrzan przypomniał historię salezjanów oraz ich związki z Maryją Wspomożycielką, a także dzieło prymasa Hlonda, któremu rumska wspólnota była szczególnie bliska. – Maryja uczy nas swoim przykładem zaufania Bogu i uczy wiary w moc Jezusa Chrystusa – mówił do zgromadzonych kapłan. – Widzimy więc, że Maryja Wspomożycielka to nie tylko obrona przed wszelkimi zagrożeniami wiary, jak to miało miejsce w wielu momentach historii Kościoła i naszego narodu. To również dobra Matka, obecna w każdej rodzinie, i mistrzyni wiary dla każdego chrześcijanina. Uroczystości zakończył apel maryjny, w którym wierni oddali hołd Patronce nowego sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama