Nowy numer 47/2023 Archiwum

11 nowych kapłanów przejdź do galerii

- Dzisiaj, 1 czerwca 2013 r., wypełnił się czas formacji i przygotowań do wielkiej uroczystości święceń kapłańskich. Będziecie do niej powracali przez długie lata, gromadząc się na Mszach św., rocznicach i jubileuszach - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

W sobotę o godz. 10 w bazylice Mariackiej metropolita wyświęcił jedenastu nowych kapłanów. Każdorazowo uroczystość święceń kapłańskich jest radością całej diecezji. Przybyli na nią klerycy seminarium i jego moderatorzy, kapłani z parafii związanych z pochodzeniem i posługą święconych diakonów, a także ich rodziny. W bazylice Mariackiej nie zabrakło także diecezjan, dla których ważne jest życie i posługa Kościoła.

- Ratować świat, wyzwolić człowieka, otworzyć lepszą przyszłość. To zadanie stoi przed Wami. Ewangelia prowadzi ku temu celowi i te zadania nie są jej obce od dwóch tysięcy lat - mówił arcybiskup do kandydatów. - Przedwczoraj mieliście okazję do osobistego świadectwa wiary. W Boże Ciało nieśliście ulicami Gdańska Najświętszy Sakrament. Z tejże bazyliki Mariackiej wyszliście w radosnej procesji niczym jerozolimski osiołek, niosący na swym grzbiecie Króla Wieków. Dziś staniecie za ołtarzem Pańskim, wypowiadając ze swoimi biskupami i współbraćmi kapłanami słowa konsekracji. Jutro to Słowo stanie się Ciałem w waszych dłoniach, gdy sami odprawicie pierwszą Mszę św., zwaną prymicyjną - kontynuował.

Po homilii nastąpiła istotna część obrzędu święceń. Kandydaci złożyli swoje przyrzeczenia, zakończone ślubowaniem czci i posłuszeństwa ordynariuszowi. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych Kościół modlił się, by Bóg udzielił przyjmującym święcenia, potrzebnych do pełnienia posługi kapłańskiej darów.

Następnie, po włożeniu rąk przez biskupa oraz kolegium prezbiterów i modlitwie konsekracyjnej, nowo wyświęceni kapłani przywdziali ornaty. W tym kapłańskim stroju przyjmowali namaszczenie dłoni krzyżmem świętym.

Ostatnią częścią obrzędów święceń było wręczenie pateny z chlebem i kielicha z winem. - Przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj, co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać, i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego Krzyża - mówił do neoprezbiterów arcybiskup.

Na zakończenie uroczystości metropolita wręczył nowym kapłanom dekrety, kierujące ich do pracy duszpasterskiej. Ich treść opublikujemy w 23. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama