Nowy numer 47/2023 Archiwum

Twórcza zabawa - zabawna nauka przejdź do galerii

W piątek 31 maja w murach Politechniki Gdańskiej odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci zorganizowana przez Politechnikę Otwartą oraz Stowarzyszenia Polska Akademia Dzieci.

Ponad 500 dzieci między 6 a 12 rokiem życia debatowało nad tematem: „Twórcza zabawa - zabawna nauka. Od zabawek ze śmieci do własnych wynalazków” w czasie jedynej na świecie konferencji naukowej, na której wykłady są prowadzone przez dorosłych i młodych naukowców. - Konferencja dla Dzieci jest wyjątkowym wydarzeniem. Dzieci nie tylko są zapraszane na uczelnię wyższą, by spotkać i wysłuchać prawdziwych profesorów, ale same również mają możliwość wygłosić swój własny wykład. Nie ma na świecie drugiej takiej konferencji - mówił Maciej Hofman, współorganizator wydarzenia. - Naszym marzeniem jest, aby każde dziecko, niezależnie od statusu materialnego rodziców czy stanu zdrowia, mogło poprowadzić swój wykład i w ten właśnie sposób podzielić się z rówieśnikami i dorosłymi naukowcami swoimi odkryciami oraz pasjami - dodała dr Agata Hofman, autorka projektu Polska Akademia Dzieci.

Gościem specjalnym konferencji był prof. Arvind Gupta z Indii, który od ponad 30 lat zajmuje się tworzeniem i promowaniem prostych zabawek edukacyjnych. Do tej pory opracował blisko 1000 zabawek, które dzieci same mogą wykonać w domu. Do Gdańska przywiózł ich około 100, w dwóch niewielkich pudełkach.

Wśród wykładów w sekcjach prowadzonych pod okiem prof. Lecha Mankiewicza, Dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, dr. inż. Anny Mietlarek-Kropidłowskiej z Politechniki Gdańskiej czy dr. Pawła Hostyńskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, można było m.in. wysłuchać opowieści dziesięcioletniego Kostka Maśniaka, który przedstawił swoje eksperymenty fizyczne, Macieja i Wojtka Cygańskich, którzy opowiadali o ewolucji gwiazd czy Huberta Hinca, lat 8, który mówił o historii futbolu.

Na uczestników czekały nie tylko wyśmienite wykłady ponad 40 młodych naukowców m.in. z Gdańska, Potęgowa, Bydgoszczy, Warszawy, Wrocławia czy Krakowa, ale również czekoladowa uczta oraz pizza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama