Nowy numer 29/2021 Archiwum

Ruszyła kolej do metropolii

Z udziałem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, pomorskich parlamentarzystek i parlamentarzystów, przedstawicieli rządu i lokalnych samorządów, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

- Należałem do tych, którzy nie do końca wierzyli, że będę jeżdził tą koleją,  tą trasą, po któej chodziłem na sopacery – mówił marszałek Borusewicz. – Zastanawiałem się, kiedy ona posłuży temu do czego została opowolana. To inwestycja która integruje trzy miasta z zapleczem. To będzie miało wpływ na świadomość mieszkanców Kaszub i Trójmiasta. Ci, którzy mieszkaja tu od pokoleń i ci, którzy mieszkają tu od niedawna, zintegrują się. Także ci, którzy przylatują i przyjeżdżają tu na wakacje, także skorzystają z tej inwestycji. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do jej powstania.

PKM to pierwsza taka polska inwestycja od 40 lat. Projekt wart jest 900 mln zl i w znacznej częsci będzie sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

W ramach budowy powstaną dwa tory. Każdy z nich o długości 17 km, 8 przystanków, 16 wiaduktów kolejowych oraz 8 wiaduktów drogowych, 5 przejść nad torami oraz kładki dla pieszych. Niestety, elyktryfikacja PKM nastąpi w późniejszym terminie.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama