Nowy numer 30/2021 Archiwum

Festiwal Muzyki Sakralnej

- Wśród wielu propozycji koncertowych i festiwalowych brakowało w Sopocie inicjatywy artystycznej o profilu stricte sakralnym. Stąd też powstała idea zorganizowania Festiwalu Muzyki Sakralnej - mówi Arkadiusz Wanat, organizator.

W kościele pw. Gwiazdy Morza 7 lipca w ramach I Festiwalu Muzyki Sakralnej odbyły się dwa koncerty. Jako pierwszy wystąpił chór "Mundus Cantat" pod kierownictwem artystycznym Wiktorii Batarowskiej. Zespół zrzesza ludzi z długoletnią praktyką wokalną  oraz uczniów i studentów trójmiejskich szkół i uczelni.  Jako kameralny chór mieszany wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej po współczesną, a także utwory rozrywkowe i filmowe. Członkowie "Mundus Cantat" mają na swoim koncie udział w wielu dużych przedsięwzięciach muzycznych, m.in. w koncercie Festiwalu Solidarności z największymi przebojami Ennio Morricone. Na przełomie sierpnia i września 2010 roku zespół odbył swoje pierwsze tournee artystyczne po Meksyku. W jego trakcie pieśni z repertuaru "Mundus Cantat", w tym utwory F. Chopina rozbrzmiewały w różnych zakątkach stanu Puebla.

Następnym festiwalowym wykonawcą był męski zespół wokalny "Canticum Novum" - laureat wielu prestiżowych konkursów i przeglądów. Na co dzień chór działa przy parafii pw. Gwiazdy Morza w Sopocie, a jego dyrygentem jest Arkadiusz Wanat.

Kolejne koncerty w ramach I Festiwalu Muzyki Sakralnej w Sopocie będą odbywały się w każdą niedzielę o godz. 19.00. Program:

  • 14 lipca - Cantores Minores Gedanenses
  • 21 lipca - Zespół Art'n'Voices
  • 28 lipca - Młodzi adepci sztuki wokalnej
  • 04 sierpnia - Wieczór sakralnych arii
  • 11 sierpnia - Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego
  • 18 sierpnia - Chorus Osensis - Osie
  • 25 sierpnia - Collegium Cantorum - Chełmno
  • 01 września - Chór Sceny Muzycznej Gdańsk
  • 07 września - Sopocki Chór Kameralny Continuo
  • 15 września - zakończenie I Festiwalu Muzyki Sakralnej w Sopocie

- Chóry i soliści zaprezentują różne walory i gatunki muzyki sakralnej. Podczas występu finałowego 15 września połączone zespoły wykonają Mszę Koronacyjną Mozarta. Mam nadzieję, że ten festiwal wpisze się na stałe w muzyczne wydarzenia kulturalne Sopotu - mówi A. Wanat. 

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama