Nowy numer 29/2021 Archiwum

SS w Gdańsku

- Przedmiotem pracy Jana Daniluka jest zbrodnicza organizacja i ludzie, którzy stali się zbrodniarzami - powiedział prof. Grzegorz Berendt, naczelnik OBEP IPN w Gdańsku.

W siedzibie Muzeum Poczty Polskiej 8 lipca odbyło się spotkanie promocyjne książki "SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia" Jana Daniluka.

Publikacja składa się z dziewięciu zróżnicowanych pod względem objętości tekstów. Ich wspólnym mianownikiem jest historia gdańskich Sztafet Ochronnych NSDAP, czyli SS. W książce punkt ciężkości został położony na próbę opisania przyczyn i samego procesu powstania, rozwoju i wreszcie funkcjonowania struktur Powszechnej SS (Allgemeine-SS) w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1926-1939.

- Zdecydowana większość historiografii na temat SS dotyczy uzbrojenia, umundurowania, taktyki, działalności wojskowej. Zbyt rzadko w publikacjach przedstawiany jest szerszy kontekst aktywności tej zbrodniczej formacji - mówił Jan Daniluk.

- Dzisiaj czasami możemy odnieść wrażenie, że piękne mundury i sprawna broń uwodzą zbyt wielu ludzi. Przedmiotem pracy Jana Daniluka jest organizacja zbrodnicza i ludzie, którzy stali się zbrodniarzami. Jednak o sprawcach nieszczęść, które spadły na Gdańsk, Polskę i Europę w latach 30. i 40. trzeba wiedzieć jak najwięcej - podkreślał prof. G. Berendt.

- To książka istotna ze względu na skalę nowatorskich ustaleń poczynionych dzięki specjalistycznym kwerendom archiwistycznym prowadzonym w Polsce, ale także na terenie Niemiec - dodał.

Jan Daniluk jest doktorantem, a także absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się głównie badaniem pruskiej i niemieckiej historii wojskowości Gdańska, wybranych kwestii dotyczących Wolnego Miasta Gdańska w okresie międzywojennym, a także rozwojem i działalnością policji gdańskiej oraz SS. Pełni funkcję asystenta prasowego gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez gdański Oddział IPN oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają także do zwiedzania nowej wystawy czasowej pt. "Polacy Wolnego Miasta Gdańska. Historia pewnej codzienności" w siedzibie MPP.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama