Nowy numer 43/2020 Archiwum

Twierdza Wisłoujście rozkopana

- Znaleźliśmy już sporo materiału ruchomego, czyli kul do muszkietów, guzików, elementów umundurowania, masę ceramiki oraz monet - mówi Katarzyna Krawczyk, kierownik oddziału Twierdzy Wisłoujście MHMG.

Do 7 września grupa archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz naukowców z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańsk, będzie prowadzić badania archeologiczno-architektoniczne na terenie dziedzińca Fortu Carré oraz w Domkach Oficerskich. Kieruje nimi dr Joanna Dąbal z Instytutu Archeologii i Etnologii UG.

- Zależy nam na zebraniu jak największej ilości informacji dotyczących Twierdzy Wisłoujście. Żeby poznać ten unikalny na skalę światową zabytek w całości, musimy przeprowadzić szereg badań nie tylko archeologicznych, ale także architektonicznych, konserwatorskich, historycznych, socjologicznych i przyrodniczych. Liczymy, że po ich zakończeniu, odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące życia codziennego mieszkańców Twierdzy oraz zabudowy pierwotnej - tłumaczy K. Krawczyk.

Badania będą prowadzone co roku. W tym potrwają do 7 września i będą kosztować ok. 30 tys. złotych.

- Nie chcieliśmy zamykać obiektu dla zwiedzających z powodu prac archeologicznych. Dodatkową atrakcją jest to, że na miejscu archeolodzy służą wszystkim swoją fachową wiedzą - informuje K. Krawczyk.

Do końca tygodnia w Twierdzy Wisłoujście zostaną postawione dwie gabloty, w których zostaną zaprezentowane zabytki pozyskane w trakcie badań archeologicznych.

« 1 »

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama