Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Król Jan potrzebuje pomocy

Król Jan III Sobieski, od 48 lat stojący na Targu Drzewnym w Gdańsku, już niedługo będzie musiał udać się w kolejną podróż...

Jak informuje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku król będzie musiał zostać zdjęty ze swojego postumentu z powodu postępującej destrukcji wykonanego z piaskowca cokołu pomnika. Wykonana z brązu figura jeźdźca na koniu wymaga również oczyszczenia z coraz liczniej pojawiających się na niej ciemnych wykwitów.

- ZDiZ chciałby wykonać remont całościowy, jednak na chwilę obecną nie dysponuje wystarczającymi środkami - informuje Mieczysław Kotłowski, szef zarządu ZDiZ. Szukamy firmy lub firm, które w zamian za pomoc w przeprowadzeniu konserwacji pomnika, uzyskają niepowtarzalną okazję przygarnięcia króla Jana. To niezwykła gratka, ponieważ Jan III Sobieski jeszcze w Gdańsku nie zjeżdżał ze swojego cokołu i nie wizytował zakątków swojego miasta. W czasie trwania tej niezwykłej królewskiej wizyty, pomnik będzie można wyeksponować w dowolnym miejscu oraz wykorzystać np. do celów reklamowych - wyjaśnia Kotłowski.

- Figura jeźdźca na koniu jest olbrzymia - wysokość całego pomnika to prawie 7 metrów. Nikt, oprócz budowniczych pomnika oraz konserwatorów zabytków nie oglądał jej dotychczas z bezpośredniej bliskości. To duże przeżycie - opowiada Małgorzata Kolesińska z Działu Utrzymania Zieleni ZDiZ, pomysłodawczyni akcji. - Aby uhonorować osoby lub firmy wspierające akcję zamówimy specjalne pamiątkowe tabliczki mówiące o hojności sponsorów i wmurujemy je u podnóża pomnika po zakończeniu renowacji - dodaje.

Pomnik Jana III Sobieskiego jest dziełem lwowskiego rzeźbiarza Tadeusza Barącza. Początkowo, od 1898 r., zdobił skwer na Wałach Hetmańskich, w najbardziej reprezentacyjnym spacerowym ciągu Lwowa, tzw. Corso. Postać króla była zwrócona twarzą na południowy wschód, skąd najczęściej nadchodziło niebezpieczeństwo dla Lwowa.

Gdy w lipcu 1944 r. Lwów został zajęty przez ZSRR, władze sowieckie zastanawiały się czy nie przerobić Sobieskiego na... Bohdana Chmielnickiego. W 1950 r. przekazano pomnik Polsce. Przez 16 lat stał w parku w Wilanowie, po czym przewieziono go do Gdańska i ustawiono na jednym z głównych placów Starego Miasta - Targu Drzewnym. Ponowne odsłonięcie miało miejsce 26 czerwca 1965. Pomnik usytuowano tak, że król zwrócony jest w kierunku zachodnim. Oryginalna tablica z tekstem "Królowi Janowi III miasto Lwów" została ukryta i zamontowana dopiero po 1989 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama