Nowy numer 38/2023 Archiwum

Witaj nowa szkoło przejdź do galerii

- System nauczania i wychowania zmyka się w trzech instytucjach: rodzina, szkoła, Kościół. Nikt nie wymyślił niczego lepszego - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź.

Uroczystą Eucharystią sprawowaną w parafialnym Kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Leśniewie rozpoczęły się wojewódzkie i archidiecezjalne obchody inauguracji roku szkolnego. Mszę św. wraz z metropolitą sprawowało kilkunastu kapłanów, wśród nich także księża dyrektorzy wydziałów katechetycznych z kurii gdańskiej i pelplińskiej.

W wygłoszonej homilii metropolita podkreślał rolę realizacji powołania w życiu konkretnego człowieka. Akcentował też konieczność spójności w przekazie, jaki powinien płynąć z działalności placówek oświatowych. - Szkoła ma sprzyjać systemowi wychowawczemu. Ma przekazywać wiedzę. Ale nie wycinkową - zaznaczał. Mówił także o roli działań społeczności lokalnych w kształtowaniu młodego pokolenia.

Po Mszy św., mimo rzęsistego deszczu, nastąpił przemarsz do budynku nowej szkoły. Tam w obecności władz państwowych i samorządowych odbyła się dalsza część uroczystości. Zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy. Następnie metropolita dokonał poświęcenia gmachu oraz krzyży, które zawisną w lekcyjnych salach.

Oddany do użytku obiekt ma imponujące rozmiary. Mieści 15 sal lekcyjnych. Ma także ogromną salę gimnastyczną. W szkole rozpoczęło naukę 280 dzieci.

Patronem szkoły jest płk Józef Dambek, polski działacz społeczny i pedagog, przywódca Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Kaszubski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast