Nowy numer 33/2022 Archiwum

Polsko-litewski dialog

Trwa festiwal "Wilno w Gdańsku". Mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści jeszcze do niedzieli mogą delektować się muzyką, sztuką i kuchnią litewską.

Spotkania odbywają się w Centrum św. Jana, kościele św. Jakuba, Centrum Sztuk Wizualnych "Łaźnia" i na Targu Węglowym. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest zagadnienie domu, przedmiotów, smaków, a także zapachów, które go tworzą. - Wielu repatriantów z Wilna trafiło do zrujnowanego Gdańska, pozostawiając za sobą dom, meble, pamiątki; przywożąc jedynie kilka podstawowych rzeczy i bagaż pełen wspomnień - mówią organizatorzy. - Na bazie obrazu „bezpiecznej” przestrzeni prywatnej, bezpiecznego miejsca dzieciństwa, rodzinnego domu utrwalonego w pamięci repatriantów chcemy zbudować dialog ze współczesnym Wilnem - tłumaczą.

Miłośnicy sztuki mogą m.in. obejrzeć wystawę homeMADE wykonaną wspólnie przez artystów polskich i litewskich, której tematem jest przestrzeń prywatna i dom rodzinny. Dla melomanów przygotowano liczne projekty muzyczne, łączące różne gatunki i style. Smakosze mają natomiast okazję poznać nowe smaki w czasie Jarmarku Wileńskiego (na Targu Węglowym), prezentującego kuchnię i rękodzieło litewskie na ponad 60 stoiskach.

Cztery dni koncertów, wystaw i degustacji zwieńczy uroczysta niedzielna Msza św. o 10.30 w bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna i Rejonu Wileńskiego oraz X Jubileuszowy Koncert Finałowy gwiazd festiwalu "Free Culture Vilnius – Gdańsk", który odbędzie się w niedzielę o 20.00 w Teatrze Wybrzeże. Festiwal jest dobrą okazją do dialogu, poszerzenia wiedzy o sąsiadach i przełamania stereotypów.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.wilnowgdansku.pl/program-festiwalu/.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama