Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wierni myśli Piłsudskiego

W piątek, 13 września, w kolegiacie NMP w Gdyni Związek Piłsudczyków obchodził 25. rocznicę powstania.

- Być dzisiaj patriotą oznacza troskę o odzyskanie pełnej duchowej polskości w wierze, kulturze, obyczajach oraz dążenie do prawdy o sobie, historii naszej ojczyzny, i życia prawdą Chrystusa - mówił w czasie Mszy św. ks. prał. Edmund Skalski. Podczas uroczystości, która nastąpiła po Eucharystii, ks. prał. Skalski otrzymał mundur legionisty i został mianowany Pułkownikiem Związku. Jest pierwszym kapłanem w Polsce, który dostąpił tego zaszczytu.

Związek powstał we wrześniu 1988 roku, ponad pół roku przed pierwszymi, częściowo wolnymi wyborami, które zapoczątkowały przemiany demokratyczne w naszej ojczyźnie. Jego bazą stały się podziemne organizacje pielęgnujące pamięć o dokonaniach i myśli marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej.

- Naszą troską jest propagowanie myśli patriotycznej i wychowawczej Marszałka Józefa Piłsudskiego - wyjaśnia Julian Aleksander Michaś, prezes zarządu Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP. - Józef Piłsudski podkreślał, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny. Niepodległość to sprawa, o którą nieustannie trzeba walczyć – dodaje ks. prał. Skalski.

Więcej o historii i działalności Związku Piłsudczyków w numerze 38. Gościa Gdańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast