Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pamiętają o ubogich trzeciego świata przejdź do galerii

W sobotę 14 września w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Migowie świętowano obchody 35. rocznicy działalności gdańskiej grupy Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri".

- Dzisiejszy człowiek potrzebuje wyzwolenia z tego wszystkiego, co go zniewala, co czyni z niego przedmiot a nie podmiot - mówił w homilii werbista, ks. Jan Jacek Stefanów. Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele wspólnot z całej Polski i Czech wzięli udział w spotkaniu poświęconym prezentacji działalności gdańskiej Wspólnoty.

Ruch Maitri w Gdańsku funkcjonuje nieprzerwanie od 1978 roku. Zajmuje się pomocą głodującym dzieciom w Afryce. Od 1996 r. przy udziale kilku wspólnot z kraju z powodzeniem realizowany jest program Adopcji Serca, którym objętych jest ponad 3500 podopiecznych.

Inspiracją do powstania Ruchu było spotkanie Jacka Wójcika, założyciela z Matką Teresą z Kalkuty w Indiach. Ruch jest federacją Wspólnot osób świeckich działających na rzecz głodujących i ubogich w myśl rozpoznanego charyzmatu - „Wyrażana czynem miłość do najuboższych”. Patronami Ruchu są Św. Franciszek i Bł. Matka Teresa. Działalność Ruchu Maitri jest jednym z największych świeckich dzieł charytatywnych prowadzonych obecnie w ramach Kościoła w Polsce.

Patronat nad obchodami jubileuszu objął metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast