Pomóżmy ofiarom konfliktu w Syrii

- Już dziś składam serdeczne Bóg zapłać za włączenie się w tę inicjatywę - mówi abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Od niedzieli 29 września do 31 października Caritas Polska przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom syryjskiego konfliktu. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka o pokój i dialog w Syrii oraz konkretnym wyrazem solidarności z mieszkańcami dotkniętego wojną kraju.

Kulminacją akcji będzie niedziela 6 października, czyli dzień ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane pieniądze Caritas Polska przekaże na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

Z tej okazji arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wydał specjalne oświadczenie zachęcające mieszkańców archidiecezji gdańskiej do udzielenia wsparcia Syryjczykom. Czytamy w nim: 

"Wszyscy jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń, które dzieją się w Syrii. Kościół w Polsce w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka pragnie okazać konkretny znak solidarności z ofiarami wojny poprzez modlitwę i pomoc materialną.

Dramat, jaki przeżywa naród syryjski, a szczególnie wierni chrześcijanie, mobilizuje do modlitwy, ale również domaga się czynów miłosierdzia. Syria potrzebuje żywności, leków, odzieży oraz pomocy dla tysięcy uchodźców.

Zgodnie zatem z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, niedziela 6 października będzie dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju i zbiórki na rzecz Syrii. Proszę zatem, aby we wszystkich kościołach Archidiecezji Gdańskiej przeprowadzić w tym dniu zbiórkę do puszek na ten cel. Zebrane ofiary przekażemy poprzez naszą diecezjalną Caritas".

Konflikt w Syrii trwa już dwa lata. Wskutek tego ponad 2 miliony mieszkańców tego kraju opuściło granice państwa syryjskiego, szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół.

« 1 »