Nowy numer 20/2024 Archiwum

Radosna uroczystość w Chwaszczynie przejdź do galerii

W parafii pw. świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbyła się w czwartek szczególna uroczystość. Arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź poświęcił trzy nowe dzwony, które niebawem zostaną zawieszone na wieży nowego kościoła.

Te trzy dzwony to dar kilku rodzin z terenu parafii, a każdy z nich wydaje dźwięk w innej tonacji. Dzwon Święta Rita waży 150 kilogramów i gra w tonacji e2, dzwon Jan Paweł II waży 290 kilogramów i gra w tonacji c2, zaś dzwon apostołów Szymona i Judy Tadeusza jest najcięższy (500 kilogramów) i gra w tonacji a1. Wykonano je w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

– Dzwonów nie można używać przed poświęceniem – mówił metropolita Sławoj Leszek Głódź. – One są wyłączone z życia świeckiego poprzez akt poświęcenia, którego jesteśmy świadkami.

Proboszcz parafii, ks. Piotr Gruba, podziękował metropolicie za udział w uroczystości i poświęcenie nowych dzwonów. – Mam nadzieję, że zawiesimy je już w przyszłym tygodniu na wieży nowego kościoła, która razem z wieńczącym ją krzyżem ma wysokość 40 metrów – mówił.

Po poświęceniu dzwonów, w surowych murach nowo powstającej świątyni, metropolita gdański odprawił Mszę Świętą, która zgromadziła tłum wiernych. Wypełniona po brzegi świątynia świadczy o tym, że decyzja o podjęciu budowy nowego kościoła była koniecznością. Mury starej świątyni nie są już w stanie pomieścić wszystkich wiernych uczestniczących w Mszach i uroczystościach kościelnych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama