- Niesiemy sprawy naszych rodzin, środowiska, archidiecezji… Te wszystkie, które czasami nas uwierają. Niech ta modlitwa będzie aktem wzmacniającym naszą miłość do Boga oraz świadectwem naszej wiary - mówił na placu przed Urzędem Miasta Gdyni abp Sławoj Leszek Głódź.
Tysiące wiernych Archidiecezji Gdańskiej zgromadziły się w niedzielę 13 października u stóp Pomnika Ofiar Grudnia 1970, aby przeżywać kolejny Dzień Papieski. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Cały pontyfikat Jana Pawła II był naznaczony dialogiem. Godził On zwaśnione narody, spotykał się z przedstawicielami różnych religii na wspólnej modlitwie o pokój. Dla Niego bariery nie istniały - nawiązywał do tegorocznego hasła obchodów Dnia Papieskiego metropolita. - Jan Paweł II wpisał się w dialog międzyludzki podkreślając godność każdego człowieka, a także jego prawo do życia, od momentu poczęcia do naturalnej śmierci - kontynuował.
Po krótkiej modlitwie na ulice Gdyni w asyście harcerzy niosących pochodnie, wyruszyła procesja różańcowa, w której niesiono figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz relikwie Jana Pawła II. Wzięli w niej udział parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych, księża, siostry zakonne, kombatanci, młodzież. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Marynarki Wojennej. Wszyscy w modlitewnym skupieniu przeszli ul. Świętojańską do kolegiaty NMP Królowej Polski, gdzie metropolita dokonał zawierzenia archidiecezji Niepokalanemu Sercu Maryi.
Arcybiskup wraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem odsłonili także tablicę upamiętniającą akt zawierzenia. - Dobrze, że powstają pomniki ze spiżu. Należy jednak pamiętać, że powstało także Dzieło Nowego Tysiąclecia, które jest pomnikiem żywym. To 2500 młodzieży z ubogich rodzin, uczących się na wyższych studiach, których nigdy nie byłoby na to stać - zaznaczał hierarcha.
- Zawierzenie Archidiecezji Gdańskiej Najświętszemu Sercu Maryi, które wspólnie w Gdyni przeżywamy, niewątpliwie wpisuje się w historię naszego miasta - mówił prezydent Szczurek. - Chcemy tego dnia w sposób szczególny przypominać postać Ojca św. Jana Pawła II i zapewnić o tym, że Gdynia pamięta. O darze Jego pontyfikatu, o naszym wspólnym spotkaniu. Już niedługo w Gdyni otwarte zostanie zadedykowane właśnie Jego Osobie Hospicjum dla Dzieci - zapowiedział prezydent. - Nie byłoby takiej procesji, gdyby nie było takiego prezydenta, jak pan Wojciech Szczurek. Pan prezydent jest z nami zawsze, ale dzisiaj przybył prosto z lotniska, aby być razem z metropolitą gdańskim przy zawierzeniu archidiecezji gdańskiej - podkreślał ks. Edmund Skalski, proboszcz kolegiaty NMP.
Na zakończenie uroczystości, wierni mieli okazję, aby ucałować relikwie bł. Jana Pawła II.
Dzień wcześniej, 12 października z okazji obchodów Dnia Papieskiego odbył się w Gdyni XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gdynia Classica Nova. Natomiast w katedrze oliwskiej miał miejsce Koncert Papieski, w którego programie artyści zaprezentowali utwory Mozarta.