Nowy Numer 29/2018 Archiwum

W hołdzie gdynianom wysiedlonym

15 października przed dworcem Gdynia Główna, przy tablicy poświęconej wysiedleniom z lat 1939-1945, przemawiali m. in. przedstawiciele Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, samorządowcy z prezydentem miasta Wojciechem Szczurkiem oraz posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Trudne losy wypędzonych oraz przeciwności, z jakimi każdego dnia współcześnie borykają się dawni wysiedleńcy, przypomniał prezes SGW, Brunon Wietrzykowski: - W roku 2000 złożyliśmy wniosek o przesłuchanie nas w sprawie wysiedleń – mówił do zgromadzonych prezes. - Przesłuchano czterystu i na tym koniec. Pozostało wtedy 2000 ludzi do wysłuchania. A przecież my wciąż jeszcze żyjemy, nie wysłuchano wszystkich! Dlaczego IPN i rząd tak opieszale działają? Co roku kolejne grupy kombatantów uzyskują przywileje, a my nie. Nasz wniosek premier Cimoszewicz wyrzucił do kosza, nie dopuszczając do drugiego czytania w Parlamencie. Dlaczego nie uznano wysiedlonych za kombatantów? Gdy ktoś pyta, czego nam brakuje, odpowiadamy – brakuje nam utraconej w niewoli młodości, zdrowia i godności.

- Doskonale rozumiem, że tak częste używanie przymiotnika „niemiecki” nie należy dziś do kanonu politycznej poprawności - mówiła z kolei posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. - Mogę zostać oskarżona przez różne środowiska o szerzenie zaściankowej nienawiści do Niemców, ale ja zwykłam nazywać rzeczy po imieniu i myślę, że jesteśmy winni uczciwość wobec ofiar terroru II wojny światowej. Nie bójmy się prawdy, mówmy o niej bez oporu, gdyż prawda ta nie ma prawa zaginąć.

Pułkownik Krzywosz z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Memoria” kilkorgu uczestnikom uroczystości. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Sabina Góra, Krystyna Grabka, Ewaryst Kaliś, Wiesław Jan Malinowski, Ryszard Markiewicz, Władysław Podsiadły, Maria Soczówka, Hanna Wójcicka, Janusz Zaucha.

Listy gratulacyjne z rąk prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka otrzymali: Janusz Zaucha, Stanisława Kałużyńska, Daniela Kwaśniewska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma