Praca daje godność

- Podejmowana praca, bez względu na jej rodzaj, daje osobom niepełnosprawnym intelektualnie oraz dotkniętym zaburzeniami psychicznymi poczucie użyteczności i godności - mówi Piotr Harhaj, pedagog, prezes Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji.

Praca daje godność   Jakub Nowak, koordynator projektu STER Jan Hlebowicz /GN W dniach 13-16 października mieszkańcy Trójmiasta obchodzili Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie odbyły się wydarzenia informacyjno-edukacyjne, które miały na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych, w szczególności schizofrenii.

Jedno ze spotkań zostało poświęcone aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Tzw. zatrudnieniem wspieranym  zajmuje się m.in. Centrum STER Zawodowy z Sopotu. - Prowadzimy stałą i zindywidualizowaną działalność skoncentrowaną na osobie z niepełnosprawnością, jej rodzinie, ośrodku wsparcia i pracodawcy. Przynosi ona konkretne efekty w postaci zwiększenia doświadczeń zawodowych osób niepełnosprawnych i ich zatrudnienia na otwartym rynku pracy - wyjaśnia Piotr Harhaj.

Uczestnicy projektu biorą udział m.in. w treningach umiejętności społecznych. - Większość naszych podopiecznych boi się pracy w zespole, wypowiadania na forum. W takich sytuacjach pomagamy pokonać te bariery - mówi Wanda Winnicka, doradca zawodowy.

- Nasi podopieczni często nie zdają sobie sprawy z rzeczy, wydawałoby się oczywistych. Uczymy ich podstawowych zachowań. Podpowiadamy, że przed rozmową kwalifikacyjną trzeba się wykąpać, ubrać schludne rzeczy - dodaje W. Winnicka. - Wlewamy również wiarę w serca tych osób, mówimy o ich mocnych stronach, motywujemy do działania - uzupełnia.

Doradcy zawodowi Centrum STER określają potrzeby i możliwości przyszłych pracowników, pomagają pisać CV i listy motywacyjne. Z kolei tzw. trenerzy pracy mają za zadanie wspierać swoich podopiecznych na każdym etapie zaplanowanej ścieżki aktywności zawodowej. - Poszukujemy miejsc stażu lub pracy, ustalamy zakres obowiązków, przygotowujemy pracodawcę do współpracy z osobą niepełnosprawną, interweniujemy w przypadku ewentualnych konfliktów personalnych - wylicza Karolina Jankowska, trener pracy.

W zajęciach Centrum STER biorą także udział rodzice chorych. - To bardzo ważny etap naszego projektu. Cześć osób uważa, że ich niepełnosprawne dziecko, chociaż już dorosłe, nie Praca daje godność   Temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi zaczął być mocniej dostrzegany w momencie wejścia Polski do UE Jan Hlebowicz /GN poradzi sobie w życiu. Przekonujemy, że to błędne założenie - podkreśla Agnieszka Orzug, psycholog. - Pomagamy rodzicom oswoić lęk przed zasadniczą zmianą, jaką jest aktywne uczestnictwo ich dziecka w życiu zawodowym - dodaje P. Harhaj.

Dodatkowo Centrum STER przedstawia pracodawcom korzyści wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. - Dzielimy je na społeczne np. ocieplenie wizerunku firmy jako przedsiębiorstwa zaangażowanego społecznie oraz finansowe m.in. zwolnienie z wpłat na PFRON, dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, zwrot kosztów szkoleń ogólnych oraz specjalistycznych czy refundacja składek na ubezpieczenie społeczne - tłumaczy P. Harhaj.

W ilu przypadkach udaje się osobie niepełnosprawnej znaleźć, a następnie utrzymać pracę? - Należy podkreślić, że to długotrwały i wymagający proces. Możemy jednak mówić o sukcesie. Podczas realizacji poprzedniego projektu aż 5 osób znalazło zatrudnienie - podkreśla Jakub Nowak, koordynator projektu STER.

- Podam przykład - uzupełnia Agnieszka Orzug. - Pewnego dnia przyszedł do nas tata szukający pomocy dla niepełnosprawnego intelektualnie syna, który ukończył edukację w szkole specjalnej. Syn przesypiał całe dnie albo przez kilkanaście godzin oglądał telewizję. Udało się go namówić na udział w projekcie. Dzisiaj jest aktywny zawodowo, pełen pasji i chęci do działania.

- Uczestnicy projektów Centrum STER to nasi przyjaciele, koledzy, znajomi. Wierzymy w nich, wspieramy i kibicujemy na każdym etapie drogi do zatrudnienia - dodaje Piotr Harhaj.

- Bardzo ważnym elementem w procesie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych jest współdziałanie na jej rzecz w ramach lokalnych sieci oparcia społecznego - współpracujących ze sobą osób, instytucji i organizacji - mówi Jakub Nowak.

Wszyscy zainteresowani praktyczną stroną zatrudnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dotkniętych zaburzeniami psychicznymi mogą skontaktować się z Centrum STER pod numerem 513 743 810 lub napisać na adres mailowy: scop@sopot.pl. Więcej informacji na www.sopocki-ster-zawodowy.pl

« 1 »