Nowy numer 5/2023 Archiwum

Zawsze miał czas dla młodych

– Celem ekspozycji jest pokazanie, że bł. Jan Paweł II był przyjacielem młodzieży na każdym etapie swojej posługi. Jako wikariusz, biskup, kardynał oraz papież – wyjaśnia ks. Paweł Danek.

W Gdańsku 18 października została otwarta niezwykła wystawa „Nie lękajcie się młodości!”. Ekspozycja przedstawia relacje ks. Karola Wojtyły, późniejszego ojca świętego Jana Pawła II, z młodzieżą. Na część fotograficzną składają się unikatowe, często niepublikowane zdjęcia z wczesnych lat pracy duszpasterskiej ks. Wojtyły, z okresu posługi w archidiecezji krakowskiej oraz z pontyfikatu Jana Pawła II. – Chcemy pokazać, że ojciec święty zawsze był przyjacielem młodzieży. Zarówno jako wikariusz parafii św. Floriana w Krakowie, wykładowca akademicki, kardynał, jak i papież – tłumaczy ks. Paweł Danek, pomysłodawca i organizator.

Dodatkowo na wystawie znajdziemy archiwalne materiały filmowe z lat 60. XX w., animacje, teledyski, materiały dokumentalne z pielgrzymek papieża do Polski oraz gabloty z eksponatami z wypoczynkowych wypraw, które organizował ks. Karol Wojtyła. – Urządziliśmy także miejsce zachęcające do wyciszenia i modlitwy z bł. Janem Pawłem II w intencji świata i młodzieży. Zachęcamy do przekazywania swoich intencji modlitewnych – uzupełnia ks. Danek. Ciekawostką ekspozycji jest unikatowy zapis audio piosenki „Czerwony pas”, śpiewanej przez ks. Karola Wojtyłę w latach młodości. Wystawa adresowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy nie mieli okazji poznać bliżej bł. Jana Pawła II. – Przygotowaliśmy specjalne materiały dla katechetów i nauczycieli. Chcemy, by opowiadali młodzieży o wielkim papieżu Polaku zarówno na lekcjach, jak i w czasie zwiedzania wystawy – informuje ks. Danek. Ksiądz Danek podkreśla, że wystawa przypomina też o zadaniach, jakie stoją przed dzisiejszymi duszpasterzami młodzieży. – Postawa papieża jest dla nas, księży, niesamowitym przykładem, ale także wyzwaniem. Musimy znajdować czas dla ludzi młodych i poświęcać go podczas liturgii, w czasie spotkań modlitewnych, ale również towarzyszyć im w codzienności – na górskich szlakach, rowerach, nartach i kajakach...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama