Nowy numer 20/2024 Archiwum

Święty Zwycięża

- Warto przeżyć wigilię uroczystości Wszystkich Świętych po chrześcijańsku. Jezus Chrystus na krzyżu raz na zawsze zwyciężył śmierć. To święto na cześć życia, które daje nam Bóg - podkreśla kl. Mateusz Tarczyński z V roku GSD.

Kościotrupy, czaszki, dynie… Pojawiają się na ulicach, w przydomowych ogródkach, podczas zabaw w szkołach a nawet przedszkolach. Jeszcze ćwierć wieku temu ich widok nieodparcie kojarzyłby się z przekazem z odległej Ameryki. Dziś, jak wiele bezkrytycznie przyjmowanych z zachodu mód, stały się polską rzeczywistością. Przyszły do nas wraz z przemianami ustrojowymi i nieodpartym pragnieniem zerwania z siermiężną, peerelowską rzeczywistością. Czy jednak halloweenowe zwyczaje, wraz z odbywającymi się w wielu miejscach imprezami, są jedynie niewinną zabawą? Trzeba jasno powiedzieć, że nie. Po pierwsze bowiem trywializują znaczenie przeżywanej 1 listopada Uroczystości Wszystkich Świętych. Po wtóre niosą ze sobą konkretne zagrożenie duchowe, jakie powoduje każde dobrowolne zetknięcie ze złem. Mają także wymiar antyewangelizacji. Skierowane często do niezwykle młodych odbiorców, już u początków ich świadomego życia kształtują spojrzenie na niezwykle ważne problemy dotykające celu i sensu ludzkiego życia. Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam niezwykle mocno, że owym ostatecznym sensem jest zbawienie, które dokonało się dzięki Śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Święty Zwycięża   z zasobów GSD Od kilku lat młodzi katolicy postanowili podjąć walkę o właściwe odczytanie treści przeżywanej 1 listopada Uroczystości Wszystkich Świętych. W wielu parafiach naszej archidiecezji odbywają się spotkania pod wspólnym hasłem ʺHoly Winsʺ.

W tym roku w organizację przedsięwzięcia włączyli się klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego. - Wieczór Holy Wins w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu przygotowywany jest pod hasłem ʺ Jesus Ctrl+S – Jesus Saves – Jezus Zbawia ʺ - relacjonuje kl. Mateusz Tarczyński. - W programie znajdzie się m.in. konferencja ks. Krzysztofa Ławrukajtisa, przewodnika Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, świadectwa nawrócenia, adoracja z uwielbieniem, a na zakończenie procesja z relikwiami świętych. To impreza z wielkim rozmachem - opowiada.

Oprócz spotkań dla młodzieży i dorosłych, podczas których można będzie uczestniczyć w inscenizacjach, konferencjach i wspólnej modlitwie, w wielu parafiach archidiecezji organizowane są dla dzieci ʺBale Wszystkich Świętychʺ. - To lepsze niż jakakolwiek impreza halloweenowa! Przekonajcie się sami! – zachęca kleryk Mateusz.

Poniżej publikujemy listę spotkań odbywających się 31 października.

Gdańsk Wrzeszcz, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, godz. 19.30 - Jesus Saves - Jezus Zbawia – w programie: Konferencja ks. Krzysztofa Ławrukajtisa, świadectwa nawrócenia, przerwa na kawę/herbatę, adoracja, uwielbienie oraz procesja z relikwiami świętych.

Gdańsk Przymorze, parafia św. Brata Alberta, godz. 19.30 – w programie: nieszpory, możliwość spowiedzi, konferencja ks. Andrzeja Nowaka, adoracja Najświętszego Sakramentu, uroczysta procesja z relikwiami do kościoła Opatrzności Bożej na Zaspie (zabieramy świece), Litania do Wszystkich Świętych, Komunia Święta, Błogosławieństwo Relikwiami i wspólna agapa.

Gdańsk Nowy Port, parafia św. Jadwigi Śląskiej, godz. 20.00 – w programie: Liturgia Światła, świadectwo Dominika Włocha oraz adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem. Wspólnej modlitwie towarzyszyć będą relikwie 11 świętych.

Gdańsk Orunia Górna, parafia św. Królowej Jadwigi, godz. 19.30 – w programie: adoracja, modlitwa wstawiennicza,konferencja ks. Piotra Wieckiego.

Gdańsk Żabianka, parafia Chrystusa Odkupiciela, godz. 19.30 – w programie: duchowa rozgrzewka, spotkanie z gościem, przemarsz ulicami, wielki finał, niespodzianka.

Gdańsk Ujeścisko, parafia św. Ojca Pio, godz. 16.00 – Bal Wszystkich Świętych.

Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, parafia św. Antoniego Padewskiego, godz. 19.30 – Noc Wszystkich Świętych.

Gdynia Obłuże, parafia św. Andrzeja Boboli, godz. 19.30 - w programie: nauka tańców paschalnych, konferencja, śpiew.

Gdynia Leszczynki, parafia św. Józefa, godz. 17.00 - Bal Wszystkich Świętych.

Chwaszczyno, parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, godz. 19.30 - w programie: modlitwa, śpiew, konferencja.

Luzino, parafia św. Wawrzyńca, godz. 21.00 – Czuwanie: W tobie jest światło - w programie: nieszpory, konferencja, scenka i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Gościem specjalnym będzie Ks. Przemysław Cholewa.

Rumia, parafia Podwyższenia Krzyż Świętego, godz. 19.30 - przemarsz ulicami miasta z relikwiami świętych. Zakończenie Mszą św. w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych ok. godz. 21.00.

Żukowo, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, godz. 20.00 - w programie m.in. adoracja, śpiew, konferencja "Przeżywanie świętości dziś", ucałowanie relikwii, uwielbienie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama