Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spotkanie po latach

W maju 1983 r. zdali maturę, w czerwcu egzaminy do Wyższej Szkoły Morskiej, a w lipcu na "Darze Młodzieży" płynęli już w wielki, nieznany świat...

Śladami Conrada, przez 7 mórz, 3 oceany pożeglowali na Daleki Wschód. To był także cały semestr nauki, kolokwia, egzaminy na pokładzie żaglowca. W 30. rocznicę pierwszego wielkiego rejsu "Daru Młodzieży" poza Europę 26 października spotkali się na pokładzie żaglowca ówcześni studenci - uczestnicy tamtej wyprawy.

Rejs rozpoczął się 22 lipca 1983 r. Podczas 217 dni, żaglowiec przepłynął 28 065 Mm, zawijając na trasie do następujących portów: Lizbona, Port Said, Djibouti, Colombo, Singapur, Osaka, Yokohama, Nachodka, Szanghaj, Manilia, Penang, Colombo, Malaga, Rotterdam. W Osace podczas 12 dni pobytu, przewinęło się przez pokład ponad 200 000 gości. "Dar Młodzieży" podczas tej podróży po raz pierwszy przekroczył równik, co uhonorowano 16.12.1983 r. tradycyjnym chrztem równikowym. Do Gdyni fregata wróciła 23 lutego 1984 r.

- W salonie komendanta i mesie załogowej wracały wspomnienia z portów i kubryków. O kolegach, sztormach, polsko-japońskich małżeństwach, chrzcie równikowym, dramatycznym, choć szczęśliwym upadku z rei, wielkiej paradzie morskiej w Osace - relacjonuje Aleksander Gosk z Akademii Morskiej w Gdyni.

- To była znakomita, perfekcyjnie wyszkolona ekipa - podkreśla kpt.ż.w. Henryk Śniegocki, profesor Akademii Morskiej w Gdyni.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama