- Chcemy połączyć z miastem Ołowiankę. Kładka ułatwi dostęp do Filharmonii i Muzeum Morskiego. Dzięki niej zaktywizujemy rejon dawnych zakładów mięsnych - zapewnia Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Po długich negocjacjach umowa na wykonanie projektu budowlanego kładki na Ołowiankę została podpisana. Firma architektoniczna Ponting ze Słowenii zleciła jego wykonanie gdańskiej firmie Mosty. Projekt ma być gotowy w ciągu siedmiu miesięcy.
Przypomnijmy, że 9 listopada 2012 roku rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-technicznej zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Ołowiankę. Zwyciężyła koncepcja projektantów ze Słowenii.
Zwycięski projekt wyłoniony został spośród 68 nadesłanych prac, w tym m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii.
Kładka, poprowadzona w okolicy ul. Grodzkiej 9, ma skomunikować Główne Miasto z Ołowianką, zapewnić łatwiejszy dostęp do instytucji kultury, dać możliwość łączenia oferty kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej, Filharmonii Bałtyckiej i Centralnego Muzeum Morskiego, stworzyć nową trasę spacerową i atrakcyjny akwen dla turystów morskich oraz zwiększyć atrakcyjność rejonu Szafarnia poprzez stworzenie nowego dojścia.
Według projektu kładka ma otwierać się i zamykać w czasie nie dłuższym niż 2 minuty, jej konstrukcja ma sprawiać wrażenie lekkości i tworzyć jak najmniejszą barierę wizualną w korytarzu widokowym Motławy.
Maksymalny planowany łączny koszt wykonania zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Ołowiankę wraz z budynkiem do obsługi kładki i zagospodarowaniem terenu przyległego ma wynieść 13 milionów złotych.
Według wstępnych założeń mieszkańcy Gdańska będą mogli przejść się po nowej kładce już w czerwcu przyszłego roku.
Kładka nad Motławą - projekt PONTING d. o.o. (Ltd) (Maribor)
Miasto Gdańsk