Nowy numer 20/2024 Archiwum

Policzmy się

Przy drodze rowerowej w centrum Wrzeszcza zamontowany został jeden z pierwszych w Polsce system zliczający rowerzystów.

Urządzenie pojawiło się przy al. Grunwaldzkiej, pomiędzy ulicami Konopnickiej i Dmowskiego.  Na wyświetlaczu podana zostanie liczba rowerzystów, którzy danego dnia jadą trasą w obydwu kierunkach, liczba rowerzystów na trasie w skali roku oraz dodatkowo aktualny czas, data i temperatura powietrza.

Pomiar natężenia ruchu rowerowego odbywać się będzie automatycznie dzięki czujnikom, tzw. pętlom indukcyjnym, zatopionym w nawierzchni drogi rowerowej i zliczającym przejeżdżających rowerzystów.

Zakup systemu zliczającego rowerzystów za kwotę 71 340 złotych sfinansowano ze środków unijnego projektu abc.multimodal.

- W projekt ten oprócz miasta Gdańsk zaangażowane są Rostok, Kalmar i prorowerowe organizacje pozarządowe. Jego celem jest podnoszenie znaczenia rowerów jako środka transportu w miastach poprzez zmianę nastawienia polityków, planistów miejskich oraz mieszkańców. Chodzi o to, aby lepiej zintegrować ruch rowerowy z systemem transportu publicznego i zmienić kulturę przemieszczania się - informuje Magdalena Szymańska z Referatu Mobilności Aktywnej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama