Nowy numer 20/2024 Archiwum

75. urodziny "Liry"

Z tej okazji odprawiona została Msza św., a śpiewacy dali koncert w murach świątyni i na ręce księży z parafii NMP Wspomożenia Wiernych złożyli dary na rzecz sanktuarium w postaci instrumentów muzycznych.

Historia chóru jest bogata w wydarzenia dramatyczne, związane z działaniami wojennymi, oraz w sukcesy, których nie brakowało na przestrzeni dekad. Chór powstał 31 stycznia 1938 roku pod nazwą „Auxilium” z inicjatywy założyciela placówki salezjańskiej w Rumi, muzyka ks. Jana Kasprzyka oraz działacza amatorskiego ruchu śpiewaczego Ignacego Hepki. To był początek działalności śpiewaczej w mieście.

W okresie stalinowskim musiał zmienić nazwę i pod nowym szyldem odnosił w przyszłych latach wiele sukcesów w Polsce i za granicą. Znaczący wpływ na działalność zespołu miał ks. prof. Stanisław Ormiński, który kierował chórem przez 26 lat, aż do swojej śmierci w 1987 r. Dziś śp. ks. Ormiński jest patronem „Liry”.

Sobotnia uroczystość i rocznicowa Msza św. były okazją do wspomnień i modlitwy w intencji chórzystów oraz nieżyjących już artystów związanych z „Lirą”.

Chór zdobył wiele nagród, ma także na koncie wydawnictwa płytowe i publikacje z antologiami pieśni religijnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama