Gdańszczanin pomoże ofiarom tajfunu

12 milionów ludzi ucierpiało w wyniku tajfunu Haiyan, który przeszedł przez Filipiny. Rząd tego kraju zwrócił się do społeczności międzynarodowej o pilną pomoc humanitarną oraz ekspercką. Starszy kapitan Tomasz Czyż z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku będzie na miejscu koordynował działania krajów Unii w zakresie ochrony miejscowej ludności.

Gdańszczanin wszedł w skład pięcioosobowego, międzynarodowego zespołu ochrony, a do jego zadań będzie należała koordynacja operacji prowadzonych przez kraje członkowskie w ścisłej współpracy z podmiotami pomocy humanitarnej na miejscu zdarzenia, a także zapewnienie aktualnych informacji dotyczących sytuacji na miejscu dla Unijnego Centrum Koordynacji. Prawdopodobnie będzie również koordynował działania ratownicze, bo na miejscu katastrofy wciąż znajdowani są ludzie, którzy nie zginęli w wyniku kataklizmu i którym można pomóc.

St. kpt. Tomasz Czyż ma 35 lat i jest już doświadczonym ekspertem w tego rodzaju działaniach. Brał udział m.in. w akcjach ratowniczych w Pakistanie - w 2005 r. po trzęsieniu ziemi i w 2011 r. po powodzi. Był również w grupie polskich strażaków, którzy polecieli na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r. Pełni też funkcję zastępcy dowódcy specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej PSP w Gdańsku.

Tajfun Haiyan nawiedził Filipiny 8 listopada. Nieprzerwanie trwa pomoc dla mieszkańców tego kraju, w którą włączyła się m.in. Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Wszyscy chcący przekazać pomoc finansową, mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto z dopiskiem "pomoc dla Filipin".

Dobrowolne ofiary można wpłacać na konto:

CARITAS Archidiecezji Gdańskiej Bank Millennium S.A.
18 1160 2202 0000 0001 0993 9504  z dopiskiem "Pomoc dla Filipin"

lub bezpośrednio w kasie w Centrali Diecezjalnej Caritas - al. Niepodległości 778,  81-805 Sopot; pon.- pt.: 8.00-16.00.

Działania Caritas Polska można także wesprzeć, wysyłając SMS charytatywny na numer 72052 z hasłem: POMAGAM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..