Trwa największa na świecie akcja sprzeciwiająca się przemocy wobec kobiet. Przypięta do ubrania biała wstążka ma symbolizować brak zgody mężczyzn na stosowanie prawa silniejszego.
W Gdyni kampania społeczna "Biała wstążka" ruszyła już po raz piąty. W tym roku organizatorami akcji są: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. W akcję chętnie włączyli się również samorządowcy, gdyńskie szkoły, instytucje pomocowe, Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, Akademia Morska, Klub Studencki „Bukszpryt", członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Zespół Placówek Specjalistycznych, firmy i centra handlowe, SKM Trójmiasto oraz organizacje pozarządowe.
W ramach kampanii w mieście odbywają się liczne akcje informacyjne, konferencje, dyskusje i spotkania mające na celu zatrzymanie przemocy. Między 25 listopada a 10 grudnia nauczyciele i uczniowie z VI LO w różnych punktach Gdyni m.in.: na ulicach Śródmieścia, w centrach handlowych, w Urzędzie Miasta, w MOPS, szkołach, Komendzie Miejskiej Policji będą rozdawali ulotki, plakaty i przypinali mężczyznom białe wstążeczki – symbol kampanii.
- W poniedziałek 2 grudnia, o 11.00, w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli na Oksywiu odbędzie się konferencja miejska: "Przemoc w rodzinie sama nie minie", podsumowująca roczne działania Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. Gościem specjalnym gdyńskiej kampanii będzie Tim Guenard, autor książki „Silniejszy od nienawiści".
- We wtorek 3 grudnia, o 9.00, w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym odbędzie się spotkanie z Timem Guenardem, bokserem z Francji pt. "Sport jako alternatywa dla przemocy".
- We wtorek 3 grudnia, o 11.00, w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym w ramach wydarzenia odbędzie się spektakl teatralny "Zgaga" w wykonaniu młodzieży VI LO. Natomiast po spektaklu będzie miało miejsce spotkanie ze specjalistami Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni.
- W poniedziałek 9 grudnia, od 12.30 do 15.00 odbędzie się I Gdyńska Giełda Wolontariatu w I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.
Kluczowymi datami kampanii są 25 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet i 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wszystko zaczęło się od wydarzeń grudniowych w 1989 roku w Kanadzie. W budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 14 innych osób ranił, bo jak twierdził, kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. W konsekwencji tych wydarzeń, dwa lata później mężczyźni w Kanadzie postanowili w ramach sprzeciwu wobec przemocy, wyjść na ulicę z przypiętymi do ubrań białymi wstążkami - znakiem niewinności.